W 2012 roku możemy spodziewać się nowego leku który używany będzie w terapii agresywnej postaci raka piersi.

rak_piersi.jpg

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się iż powstaną nowe farmaceutyki które będą stosowane w terapii nowotworów piersi. W przyszłym roku 2012 prawdopodobnie zostanie zarejestrowana nowa substancja która powoduje przywrócenie u pacjentki wrażliwości na leczenie jego agresywnej postaci - HER2-dodatniej.

Jak 20 października w trakcie katowickiej konferencji prasowej mówił dr Wojciech Poborski będący ordynatorem oddziału onkologii Szpitala im. St. Leszczyńskiego w Katowicach, rak piersi ma bardzo różniące się choć często przenikające się pod różnymi względami, rodzaje. U 20% chorych kobiet na raka piersi źródłem rozwoju choroby jest tzw. nadmierna ekspresja receptora HER2. Rak piersi HER2-dodatni jest najbardziej agresywną formą nowotworu piersi i dużo bardziej niebezpieczną od pozostałych rodzajów przez to już dużo szybciej w porównaniu z innymi daje przerzuty do innych narządów. Chorobę lekarze sa w stanie zahamować przy pomocy terapii celowanej która jest możliwa do wprowadzenia jeżeli wykona sie badanie statusu receptora HER2 które jest wykonywane nie zawsze możliwej do wykonania tzw. biopsji gruboigłowej. Dr Poborski apelował do kobiet aby mówiły lekarzowi o koniecznym przeprowadzeniu tej diagnostyki i przypominał iż czas w rozwoju nowotworu piersi od 1 komórki do 1-centrymetrowego guza to okres 4-10 lat a od 1 - 4 cm guza to już tylko rok do 3 lat. Jest to choroba która w sposób błyskawiczny daje nowe objawy i skutki w organizmie i powodzenie terapii jest przesądzanie z tygodnia na tydzień. W leczeniu kobiet z nadmierną ekspresją receptora HEr2 do tej pory stosuje się 2 leki które m.in. łączą się z receptorem HER2 i powodują jednocześnie zahamowanie wzrostu guza nowotworowego. W naszym kraju leczenie tymi lekami jest dostępne i może być refundowane przez NFZ. Istnieje szansa na ro iż w przeciągu kilku najbliższych lat pojawią się na rynku nowe leki antynowotworowe gdyż już na przyszły rok planowana jest rejestracja substancji która powoduje odblokowanie wrażliwości na leczenie tej postacie raka. Naukowcy mają nadzieję iż możliwości leczenia choroby z czasem będzie przybywało coraz więcej lecz również obawiają się iż będą istniały problemy z finansowaniem tego typu terapii.

Zdaniem chorych kobiet na raka piersi coraz ważniejsza staje się również potrzeba otwierania onkologicznych centrów wielospecjalistycznych gdzie każdy chory miałby szansę na przeprowadzenie wszystkich potrzebnych do postawienia pełnej diagnozy badań jak również gdzie zostałaby mu zapewniona profesjonalna i pełna opieka.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania