Nowe medykamenty mogące pomóc chorym z przerzutami nowotworu piersi do mózgu.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Zastosowanie chemioterapii z lekiem celowanym może być pomocne dla kobiet które chorują na raka piersi i maja jego przerzuty do mózgu. Metoda ta jest w stanie opóźnić proces naświetlania mózgu o średnio 8 miesięcy – tak mówią badania naukowców z Francji.

Najnowsze wyniki dotyczą pań z rakiem piersi tzw. HER2-dodatnim a kobiety te stanowią około 20-25% wszystkich chorych na raka piersi pacjentek. Chore posiadają mutację która sprawia iż receptor HER2 jest u nich produkowany w nadmiarze a przez to silnie stymuluje wzrost guza nowotworowe. Przez posiadaną mutację są one bardziej narażone na pojawienie się przerzutów do mózgu i przez to ich rokowania na wyleczenie i wygraną z rakiem są dużo gorsze. Jak mówił prezentujący wyniki najnowszych badań w Chicago podczas 46. Dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej Ehoams D. Bachelot z Centre Leon Berard to jeżeli chodzi o przypadki raka piersi Her2-dodatniego często lokalizuj przerzutów jest właśnie mózg a dodatkowo są one stwierdzane u 30-40% chorych z tym typem raka. Mózg jest bardzo niekorzystnie rokującą lokalizacja dla prowadzenia terapii antyrakowej. Do tej pory nie została opracowana żadna dobra metoda na leczeni chorych z przerzutami w mózgu. Pojedyncze przerzuty są możliwe do usunięcia z pomocą chirurgów lecz gdy są one rozsiane jedyną metodą jest naświetlanie całego mózgu. W prezentowanych w USA badaniach udział wzięło 45 chorych kobiet z przerzutami raka HER2-dodtnigo do mózgu które już przechodziły serię naświetlań. Została u nich zastosowana kombinacja chemioterapii z lapatynibem lecz żadna z pań nie została uprzedzona co do specyfikacji leków jakie są jej podawane.

Jak okazało się nowoczesna terapia zadziałała u około 70% pacjentek. Do postępu choroby dochodziło u nich średnio po 5,5 miesiącach a naświetlanie całego mózgu udało się średnio opóźnić o ponad 8 miesięcy.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania