W jaki sposób spotkanie na Facebooku wpływa na spotkanie twarzą w twarz?

facebook, by Pixomar/www.freedigitalphotos.net

Badania wykazały, że osoby, które wykazują społeczny niepokój, wolą porozumiewać się z innymi online, a nie twarzą w twarz. Portale społecznościowe, takie jak Facebook, umożliwiają im kontaktowanie się w ten właśnie sposób. Nowa badanie analizuje, jak zapoczątkowanie wirtualnej rozmowy wpływa na późniejszą interakcję twarzą w twarz.

Naukowcy z Benedictine University w Mesa i z Providence College w stanie Rhode Island opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking.

Zespół naukowy ocenił poziom lęku społecznego wśród 26 studentek znajdujących się w wieku 18-20 lat.
Uczestniczki zostały poproszone o zapamiętywanie twarzy kolegów ze studiów, w celu przygotowania się do testu rozpoznawania twarzy. W celu zmierzenia odpowiedzi organizmu, naukowcy umieścili na palcach serdecznym i wskazującym lewej ręki elektrody. Uczestniczki zostały losowo przypisane do jednego z 4 warunków.

Warunek pierwszy- "tylko Facebook"- wymagał, aby uczestniczka zapamiętała twarze kolegów-studentów z profilu na Facebooku. Warunek "tylko twarzą w twarz" umożliwił uczestniczkom zbadanie twarzy kolegów ze studiów, podczas przebywania z nimi w tym samym pomieszczeniu.

Warunek "twarzą w twarz i na Facebooku" wymagał od uczestniczek studiowania zdjęć ich kolegów ze studiów (fotografie pochodziły z Facebooka), następnie żywej interakcji, a ostatni warunek był odwrotnością trzeciego.

Następnie każda uczestniczka została poproszona o zidentyfikowanie i zakreślenie jej kolegów ze studiów na czterech różnych zdjęciach grupowych.

Spotkanie twarzą w twarz, po tym na Facebooku, może przyczyniać się do "wzrostu psychologicznego podniecenia".

Wyniki badania wykazały, że gdy uczestniczka najpierw "spotkała" kolegę ze studiów na Facebooku, a następnie spotkała się z nim osobiście, zwiększyło się jej pobudzenie psychologiczne, jeśli miała wysoki poziom lęku społecznego.

Źródło: Medical News Today

Bzdury. Zbyt mała próba

Bzdury. Zbyt mała próba badawcza. 26 studentek na 4 warunki? Wychodzi po 6 studentek średnio w grupie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze