Wygląd decyduje o zaufaniu?

eye blue freerangestock.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Pradze donoszą w artykule na stronie Public Library of Science, że przy ocenie wiarygodności osoby liczy się jej kształt twarzy i kolor oczu. Ludzi o brązowych oczach postrzegamy, jako godniejszych zaufania niż niebieskookich.

Karal Kleisner wraz z jego współpracownikami z uniwersytetu badali, co właściwie sprawia, że twarz danej osoby wydaje się dla nas wiarygodna. Już na pierwszy rzut oka na podstawie wyglądu oceniamy czy ludzie są godni zaufania.

Przeprowadzono doświadczenie, w którym pokazano uczestnikom 40 zdjęć kobiet i mężczyzn. Ankietowani zostali poproszeni o ocenę wiarygodności wyłącznie na podstawie wyglądu.

Okazało się, że dla większości osób twarze brązowookich ludzi są godniejsze zaufania niż ludzi o oczach niebieskich, zarówno dotyczy to kobiet jak i mężczyzn.

Badania pokazały, że przy ocenie zwracamy dużą uwagę na kształt twarzy. Właściwość ta dotyczy niemal wyłącznie oceny mężczyzn. Osoby o twarzach okrągłych, o pełniejszych ustach i policzkach są dla nas bardziej wiarygodne i budzą w nas więcej zaufania.

Naukowcy starali się również ocenić, która z tych cech w przypadku mężczyzn jest dla nas ważniejsza- oczy czy kształt twarzy.

Przeprowadzono doświadczenie, w którym badanym pokazywano zdjęcia twarzy tego samego mężczyzny, ale różniące się kolorem oczu. Okazało się, że oba kolory uchodzą za równie wiarygodne.

Autorzy badania, uważają że chociaż twarze ludzi brązowookich postrzegano jako bardziej wiarygodne, niż niebieskookie to o pozytywnym wrażeniu decydowała nie sama barwa oczu, co barwa w połączeniu z kształtem twarzy.

Źródło: http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania