Wysoka dawka statyny może zmniejszyć stan zapalny dziąseł

smile.jpg

Nowe badanie oferuje więcej dowodów na związek między jamą ustną i zdrowiem serca. Okazało się, że wysokie dawki statyn mogą zmniejszyć stan zapalny dziąseł u pacjentów z chorobą serca w zaledwie 4 tygodnie.

Naukowcy przedstawiają swoje wyniki w najnowszym internetowym wydaniu Journal of the American College of Cardiology.

Statyny są powszechnie przepisywane na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Chociaż potrzebujemy trochę cholesterolu dla dobrego zdrowia, za duża ilość substancji tłuszczowej zapycha tętnice i powoduje miażdżycę, stan zapalny, który prowadzi do zawału serca, udaru i choroby naczyń obwodowych.

Współautor badania, dr Ahmed Tawkol, zastępca dyrektora Programu, mówi:
Choroby przyzębia charakteryzuje przewlekłe zapalenie dziąseł i dotyczy ono ok. 50% dorosłej populacji USA. Zarówno zapalenie przyzębia, jak i miażdżyca tętnic przede wszystkim prowadzą do zapalenia."

Badacze sugerują, że wyniki badania wskazują na istnienie dalszych dowodów na związek między zdrowiem jamy ustnej i zdrowiem serca, a mianowicie, że choroby przyzębia są ściśle związane z rozwojem miażdżycy, i terapie, które poprawiają jeden stan, będą również poprawiać drugi stan.

Naukowcy również proponują, że może być trochę prawdy w przekonaniu, że higiena jamy ustnej, która zmniejsza stan zapalny dziąseł, może także zmniejszyć stan zapalny w tętnicach.

Autorzy pamiętają, że jest to małe badanie, i że wymagane jest przeprowadzenie większych randomizowanych badań w celu zbadania podstawowych mechanizmów, które łączą miejscowe zapalenie dziąseł i innych tkanek, z zapaleniem w tętnicach.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania