Zaćma – objawy i przyczyny powstania. Wszystko co musisz wiedzieć

Zaćma - zdjęcie partnera

Nieleczone choroby oczu mogą prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia. Zaćma nazywana inaczej kataraktą dotyka najczęściej osób po 60. roku życia. Może również występować u ludzi młodych, którzy cierpią na przewlekłe choroby typu cukrzyca lub urazy oka spowodowane pracą w szkodliwych warunkach. Czym jest zaćma? Przyczyny powstania mają charakter wrodzony albo nabyty. Schorzenie dotyczy zmętnienia soczewki oka, które może prowadzić do całkowitej utraty widzenia.

Co to jest zaćma oka?

Katarakta występuje najczęściej w postaci odmiany starczej, czyli rozwija się wraz z wiekiem. W  wyniku procesu starzenia soczewka traci elastyczność, przez co dochodzi do jej postępującego zmętnienia, w wyniku czego rozwija się zaćma. Przyczyny powstawania katarakty starczej nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że duże znaczenie mają zaburzenia metaboliczne, które pojawiają się w podeszłym wieku. Kiedy jeszcze może pojawić się zaćma oka? Przyczyny katarakty to między innymi urazy i stany zapalne gałki ocznej, na które cierpią ludzie młodzi. Wielu młodych pacjentów choruje na cukrzycę lub przyjmuje leki sterydowe. Przyczyny zaćmy starczej są związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń równowagi biochemicznej. Efektem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie przejrzystości soczewki, przez co pacjent widzi rozmyty lub zamglony obraz. Do oka dociera mniejsza ilość promieni świetlnych. W związku z tym następuje obniżenie ostrości wzroku i zmniejszenie nasycenia barw.

 

Przyczyny powstawania zaćmy

Katarakta polekowa powstaje w wyniku przyjmowania przez wiele lat środków farmakologicznych na astmę lub zapalenie stawów. Zaćma wrodzona pojawia się w momencie narodzin albo kilka czy kilkanaście lat od urodzenia. Katarakta pourazowa powstaje w wyniku poważnego urazu oka bądź głowy. Natomiast zaćma podtorebkowa tylna pojawia się u młodszych osób. Znaczna część pacjentów skarży się na gorsze widzenie przy jasnym oświetleniu oraz tzw. dwojenie. Głównym powodem takiego stanu jest właśnie katarakta. Przyczyny powstawania zmętnienia soczewki może wyjaśnić lekarz okulista podczas badania oczu. Dolegliwości związane z zaćmą wrodzoną dotyczą zwykle różnych anomalii metabolicznych, chromosomalnych czy narażenia płodu na działanie pewnych leków. Przyczyny i objawy zacmy mają związek z niszczącym działaniem wolnych rodników tlenowych i szkodliwym działaniem reakcji fotochemicznych na białka, lipidy i kwasy nukleinowe. Przyczyny zaćmy oka u osób starszych wynikają przede wszystkim z osłabienia soczewki, która w podeszłym wieku staje się słabiej odżywiona oraz bardziej podatna na niekorzystne zmiany.

 

Objawy zaćmy

Wszystko zależy od rodzaju choroby. Objawy zaćmy oczu dotyczą głównie obniżenia ostrości widzenia, w tym błędnego rozpoznawania barw. W początkowej fazie katarakta korowa nie musi dawać wyraźnych symptomów. Z biegiem czasu może pojawić się zamglenie czy trudności z widzeniem po zmroku. Objawy zacmy jądrowej dotyczą problemów związanych z krótkowzrocznością. Pacjent coraz gorzej widzi z daleka, a także w bardzo jasno oświetlonej przestrzeni. Postęp choroby jest jednak powolny. Przyczyny i objawy zaćmy podtorebkowej tylnej dotyczą pogorszenia widzenia z bliska. W zależności od typu schorzenia, chory może skarżyć się na oślepienie jaskrawym światłem. Poza tym lepiej widzi o zmierzchu czy zachmurzonym niebie. W zaawansowanym stadium choroby pacjent przestaje widzieć w nocy i ciemnym pomieszczeniu. Z pomocą przychodzi zabieg wszczepienia sztucznej soczewki.

 

Zaćma oczna – metody i wskazania do leczenia

Katarakta to choroba narządu wzroku, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Przyczyny powstawania plamek lub zmętniałych obszarów na soczewce mogą być różne. Zacma oczu prowadzi do ograniczenia przejrzystości widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitej utraty wzroku. Choroba dotyka około 27 milionów ludzi na całym świecie. Przyczyny zaćmy wrodzonej koncentrują się wokół aberracji chromosomowych, schorzeń gałki ocznej czy zakażeń wewnątrzmacicznych. Katarakta może być rozpoznana dopiero u kilkuletniego dziecka. W przypadku zaćmy starczej konieczne jest wykluczenie przeciwskazań do wykonania zabiegu. Operacyjnym leczeniem schorzenia zajmuje się renomowana placówka w czeskim Cieszynie. Operacja zaćmy w Czechach w Tesin Medic Clinic polega na wymianie soczewki na nową. Polecana placówka medyczna specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów typu zaćma. Przyczyny i objawy katarakty wrodzonej lub nabytej są określane przez wyspecjalizowaną kadrę Tesin Medic Clinic przed wykonaniem operacji na oku. Zabieg tego typu jest mało inwazyjny i wykonywany bez narkozy.

 

Zaćma – przyczyny, objawy, leczenie

Podsumujmy, czym jest zaćma oka? Objawy choroby wskazują na ograniczenie pola widzenia. Ile kosztuje wszczepienie sztucznej soczewki? Pacjenci Tesin Medic Clinic mogą liczyć na refundację kosztów przez NFZ. Jak powstaje zacma oczu? Przyczyny katarakty są uzależnione od typu schorzenia. Czym charakteryzuje się wrodzona zaćma? Objawy i przyczyny, które występują najczęściej to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki. Zaćma – przyczyny, objawy, profilaktyka to najbardziej popularne frazy wyszukiwane przez większość osób, które skarżą się na większość wymienionych dolegliwości.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania