Zapasowe naczynia krwionośne pomogą w leczeniu.

Heart - Karen Pagayon - freerangestock.com

Wytwarzane na zapas naczynia krwionośne mogłyby okazać się przydatne przy operacjach serca – takie informacje znajdziemy na łamach czasopisma „Science Tranplantional Medicine”.

Badania które zostały przeprowadzone na psach i pawiach pokazują że naczynia te można by przechowywać w chłodniach do 12 miesięcy i mogłyby być stosowane u każdego pacjenta. Bypasy będące pomostami aortalno-wieńcowymi pozwalają na ominięcie zwężonych tętnic wieńcowych. Z reguły wykonuje się je przy pomocy wszczepienia naczynia krwionośnego z innej części ciała. Jednak nie w każdym przypadku pobranie takie jest możliwe ze względu na stan zdrowotny pacjenta – stąd właśnie podjęto próby sztucznego wytwarzania odpowiednich naczyń. Istniejące metody hodowania naczyń krwionośnych z własnych komórek pacjenta są procesami niezwykle czasochłonnymi. Eksperci z firmy Humacyte wykorzystali szablon w kształcie rurki i na nim obsadzili komórki mięśni gładkich. Rosnąc komórki wytworzyły własne rusztowanie kolagenowe a szablon na którym rosły został usunięty. Następnie naukowcy pozbyli się komórek mięśniowych niszcząc je detergentem i tak powstałą kolagenowa rurka która jest gotowa aby służyć jako proteza naczynia.

Zaletą jej jest to że nie powoduje reakcji odrzucenia przez układ odpornościowy. Rurki takie po roku przechowywania został y wszczepione pawiom i przez 6 miesięczne obserwacje nie zarejestrowano żadnych nieprawidłowości w przepływie krwi.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania