Zdaniem specjalistów liczbę zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy można zmniejszyc o połowę.

rak_piersi.jpg

Do 2020 roku śmiertelność z powodu nowotworu szyjki macicy powinno się zmniejszyć o 50% w naszym kraju. Jest to cel postawiony przez ekspercką grupę Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki macicy. Cel został ustawiony w trakcie posiedzenia w czwartek 29 września stowarzyszenia które odbyło się w Warszawie.

Zaznaczone w trakcie spotkania zostało iż od wielu lat ten rodzaj nowotworu jest przyczyną śmierci 1,8 tys. polskich kobiet każdego roku. Nie istnieją zatem szanse aby móc zrealizować wytyczne NFZ które zakładały iż do roku 2015 tylko 500 kobiet rocznie będzie umierało po ogłoszeniu im diagnozy że chorują na ten nowotwór. Zdaniem specjalistów w tym momencie trzeba dążyć do tego aby do roku 2020 liczba kobiet umierających na raka szyjki macicy zmniejszyła się o połowę czyli do 900 kobiet. Koalicja ma zamiar osiągnąć ten cel dzięki upowszechnianiu profilaktyki przeciwnowotworowej głównie badań cytologicznych oraz szczepień które będą chronić przez zakażeniem wirusem HPV, który jest związany z rozwojem nowotworu szyjki macicy. Zdaniem prof. Przemysława Oszukowskiego z Instytutu matki Polki w Łodzi bardzo ważne znaczenie będzie miało objęcie większej grupy pań programem bezpłatnych badań cytologicznych na które teraz są zapraszane kobiety w wieku od 25 do 59 lat. Jak wynika z danych MZ, 2010 roku przeprowadzono ponad 765 tysięcy takich badań na które zostało przeznaczonych 40,1 mln zł. W roku 2006 gdy został uruchomiony Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, takich badań zostało zrobionych 414 tysięcy kosztem 30 mln zł. Zaznaczano iż badaniami cytologicznymi objętych powinno zostać 75% kobiet w wieku od 25-59 lat aby aby w wyraźny sposób móc zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka. W Wielkiej Brytanii na cytologie zgłasza się 85% kobiet w każdym wieku. Prof. Oszukowski podkreślał również iż należy poprawić jakoś wykonywanych cytologii jak również dodawał iż aż 30% z tych badań jest niestety nie w pełni wiarygodnych najczęściej z powodu błędów które popełniają sami lekarze w trakcie pobierania wymazu do badania.

Nie wystarczającą profilaktyką są ochronne szczepienia przeciwko HPV stosowane 11-12 letnich dziewczynek. Podkreślone zostało iż w 20 krajach UE są one czymś powszechnym gdzie u nas w kraju finansuje je tylko około 150 samorządów co w efekcie skutkuje objęciem tym programem szczepień tylko 30 tysięcy dziewcząt co jest tylko 5% odsetkiem ich populacji w takim wieku.

Źródł: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania