Zdaniem WHO liczba ofiar malarii zmalała o 38 %.

komar.jpg

Jak poinformowała podczas konferencji w Seatle Światowa Organizacja Zdrowia w ostatniej dekadzie liczba ofiar malarii zmalała o 38% a według prognoz za kolejne 10 lat choroba ta może zostać w sposób całkowity wyeliminowana w co 3 dotkniętym ta choroba kraju.

Malaria w 108 krajach jest zagrożeniem stałym dla aż 3,3 mld osób stanowiących 40% światowej populacji. Tylko w roku 2009 z powodu tej choroby zmarło 781 tysięcy osób - takie dane pokazują materiały opublikowane przez Global Malaria Program. Większość ofiar choroby jest rejestrowana na terenie Afryki. Raport równiez przypomina iż malaria jest choroba którą już próbowano ostatecznie wyeliminować w niektórych tropikalnych krajach w latach 1955-1972. W tamtych czasach 20 krajów zostało uznanych za nawet wolne od choroby lecz w przeciągu następnych 30 lat liczba tych "wolnych" krajów stopniała do 5. Jak pokazują najświeższe dane zachorowalność na malarię została wyeliminowana w 7 krajach a w kolejnych 10 liczba zakażeń zarodźcem malarii spada stopniowo do zera.

10 kolejnych państw rozpoczęło działania w kierunku ochrony miejscowej ludności przed malarią. Jak wynika z raportu WHO w Afryce w ostatnich 10 latach zostało uratowanych 1,1 mln osób dzięki wprowadzeniu środków owadobójczych, wczesnym wykrywaniu choroby i lepszych sposobów jej leczenia. Również w tym samym czasie środki które były przeznaczana na walkę z malaria ze 100 mln dolarów z roku 2003 wzrosły do 1,5 mld roku ubiegłym.

Zdaniem Roberta Newmana dyrektora Global Malaria Program, świat ma do dyspozycji już wiele metod dzięki którym można doprowadzić do sytuacji iż już nikt nie będzie umierał za malarię.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania