Znaleziono geny odpowiadające za naturalna odporność na wirusa HIV

AIDS - choroba powodowana przez wirus HIV, jest w tym momencie jedna z najgroźniejszych i najbardziej przerażających, nieuleczalnych jak dotąd ludzkich chorób - ujawniła przed naukowcami swój kolejny sekret. Od niedawna wiadome jest, że istnieją naturalnie uodpornione osoby na zakażenie wirusem HIV, jednak nie do końca wiadome było który fragment DNA jest odpowiedzialny za te „zdolność”.

Naukowcy zdołali już zidentyfikować geny, dzięki którym osoby będące ich posiadaczami są naturalnie uodpornione na wirusa HIV. Mimo tego, iż zakażenie HIV jest bardzo łatwe, przez to tak niebezpieczne, część osób jest na tę infekcję całkowicie, w pełni odporna. Jest to wynik mechanizmu działania wirusa, gdzie HIV jest wirusem atakującym frakcje białokrwinkową jaką są limfocyty, które maja na swojej powierzchni 2 typy receptorów: CD4 I CCR5. Wirus może do komórki dostać się tylko gdy oba te receptory występują na komórce, a gdy brakuję jednego z ich – wtedy infekcja jest niemożliwa. Część ludzi posiada mutacje w genie który jest odpowiedzialny za syntezę białek CCR5 a przez to receptor ten nie występuje na powierzchni limfocytów T. Gdy taka mutacja istnieje i tym samym istnieją jej skutki, wtedy wirus HIV nie może dostać się do wnętrza limfocytu, przez co nie dochodzi do infekcji.

Jednak nie jest to jedyna naturalna broń przeciwko wirusowi. U jednej na 300 osób układ immunologiczny jest w stanie zatrzymać namnażanie się wirusów w organizmie, a przez to nie dochodzi do całkowitej infekcji. W prowadzonych badaniach udział wzięło 3,6 tysiąca żyjących z HIV/AIDS, a w ich trakcie ustalone zostało, iż niewielkie różnice w obrębie 5 aminokwasów, które tworzą białko HLA-B są kluczowe, kiedy chodzi o tempo namnażania się wirusa w chorym.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania