Aktywizacja umysłowa osoby starszej z demencją

Starszych osób atywizacja - zdjęcie partnera

Wiele osób starszych choruje na choroby otępienne, w tym Alzheimera. Niestety na razie nie wynaleziono na nie lekarstwa, są to zatem choroby nieuleczalne. Można jednak spowolnić ich postęp poprzez prawidłową aktywizację fizyczną i umysłową.

Diagnoza choroby otępiennej u starszej osoby, w tym Alzheimera jest szokiem nie tylko dla samego seniora, ale i dla jego rodziny. Póki co choroba nie jest uleczalna i choć można starać się opóźniać jej postęp, to jednak finalnie doprowadza do tego, że chory traci samodzielność, możliwość komunikacji i świadomość. Pojawienie się tej choroby wymaga od bliskich zmiany swojego trybu życia i dostosowania go do konieczności opieki nad chorym. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie opiekuna, który pomoże w opiece. Bardzo ważnym elementem sprawowania opieki nad seniorem z demencją jest jego aktywizacja na różnych polach, także przeprowadzanie ćwiczeń umysłowych dla chorych na Alzheimera, w tym m.in. ćwiczeń dla osób starszych na pamięć.

Choroby otępienne

Otępienie polega na upośledzeniu funkcji intelektualnych (problemy z pamięcią, zaburzenia zachowania, spowolnienie myślenia). Do chorób, w których ono występuje zalicza się: chorobę Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego, otępienie naczyniopochodne. We wszystkich tych chorobach ma miejsce uszkodzenie tkanki mózgu. W najczęściej występującej, czyli chorobie Alzheimera dochodzi do zniszczenia komórek nerwowych na skutek odkładania się w nich nieprawidłowych białek.
Otępienie jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Leczenie ma na celu jedynie poprawę jakości życia chorego przez zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym spowolnienie postępu choroby.

Opieka nad seniorem z demencją

W chorobach otępiennych ogromne znaczenie ma nie tylko samo leczenie, ale także odpowiednia opieka nad chorym. Ważne jest wsparcie ze strony rodziny, najbliższych i opiekuna. Kluczowy jest kontakt z seniorem, wsparcie pod kątem fizycznym i psychicznym. Osobie chorej potrzebne jest okazanie wsparcia, zrozumienia i cierpliwości. Oprócz pomagania choremu w codziennych czynnościach należy tak często jak to tylko możliwe aktywizować go, zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Szczególnie ważne są ćwiczenia umysłowe dla chorych na Alzheimera. Wszelka aktywizacja osób z demencją jest dla nich szansą na pozostanie dłużej sprawnym. Odpowiednia opieka może znacząco spowolnić nieunikniony postęp choroby. Aktywizacja taka jest zadaniem nie tylko dla samego opiekuna osoby starszej, ale także dla rodziny.
Warto pamiętać, że angażowanie podopiecznego w codzienne obowiązki i aktywizacja umysłowa, w tym ćwiczenia pamięci dla chorych na Alzheimera muszą być dostosowane do stanu zdrowia i możliwości.

Więcej informacji na temat pomocy osobie chorej na jedną z chorób otępiennych, czyli Alzheimera można znaleźć tu: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/artykul-choroba-alzheimera-u-blis....

Aktywizacja seniora z demencją

Metody aktywizacji powinny być dopasowane do możliwości fizycznych i psychicznych podopiecznego. Jeżeli opiekun zauważy, że chory irytuje się, gdyż dana aktywność sprawia mu trudność, należy ją zmienić na inną. Bardzo ważne jest to, by aktywizacja nie wzbudzała w seniorze frustracji. Codzienna aktywizacja powinna opierać się na powtarzalnych rytuałach. Podopiecznego nie należy wyręczać, poganiać, wprowadzać zmian w otoczeniu, zmuszać chorego do wykonywania zbyt dużej ilości zadań. Komunikacja z podopiecznym powinna być zrozumiała i prosta. Na ścianie w domu chorego powinien wisieć duży kalendarz i zegar, by mógł on sam sprawdzać datę i godzinę. Opiekun podczas wszelkich czynności musi być cierpliwy, empatyczny i wykazać zrozumienie.

Najbardziej można aktywizować seniora z demencją podczas codziennych czynności, np. porannej toalety (wydawanie prostych poleceń i niewyręczanie we wszystkim chorego) czy przygotowywania posiłków i prostych prac domowych. Inne metody aktywizacji to: rozmowy na temat rodziny, wspominanie przeszłości, w tym oglądanie zdjęć, regularne zadawanie prostych pytań dotyczących daty, czasu, miejsca, adresu, imienia, nazwiska itp. Należy także zachęcać seniora do ruchu, np. spacerów czy łagodnej gimnastyki.
Ale to, co najbardziej aktywizuje mózg to ćwiczenia umysłowe dla chorych na Alzheimera.

Aktywizacja umysłowa

Seniorowi z demencją należy zapewnić także stymulację umysłową, jednak tylko taką, która nie jest dla niego przytłaczająca i frustrująca. Należy mieć na względzie jego możliwości umysłowe.

Gimnastyka umysłu to regularne ćwiczenia ogólnej sprawności mózgu. Tego typu trening nie może być fragmentaryczny, gdyż najlepsze efekty dają aktywizowanie nie tylko pamięci, uwagi, ale także ćwiczenia językowe, graficzne, a nawet matematyczne. Zasada jest taka, że im większa różnorodność takich ćwiczeń, tym sprawniejszy umysł. Można stosować trening pamięci, koncentracji i twórczości. Oczywiście w przypadku chorób otępiennych możliwości chorego są dużo mniejsze niż możliwości seniorów zdrowych. Dla osób z demencją najbardziej wskazane są ćwiczenia pamięci dla osób z Alzheimerem, gdyż chorzy są bardzo sfrustrowani tym, że nie pamiętają np. co robili wczoraj.
Ważne, by seniora z demencją aktywizować tak, by miało to jakiś związek z jego zainteresowaniami. Najlepiej, by działania były różnorodne, stymulujące wszystkie zmysły chorego. Typowe czynności, do których można zachęcić seniora to: przeglądanie gazet, czytanie mu na głos, słuchanie muzyki, oglądanie programów edukacyjnych czy filmów, a następnie rozmowa o nich, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek, granie w proste gry, rozwiązywanie ćwiczeń logicznych lub skojarzeniowych.

Aktywizacja umysłowa to jednak nie tylko ćwiczenia dla osób starszych na pamięć, to także odwiedziny rodziny i znajomych oraz uroczystości rodzinne. Goście są ważni dla osób chorych – zazwyczaj cieszą się z wszelkich odwiedzin. Goście mogą przynosić rodzinne pamiątki, które seniorowi dobrze się kojarzą. Z kolei wszelkie rodzinne okazje, takie jak urodziny, imieniny czy święta także pozytywnie wpływają na chorego.

Szczegółowe informacje na temat opieki nad seniorami, w tym także cierpiącymi na choroby otępienne można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/opieka/nasza-oferta/.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze