Ubogi sen przyczynia się do utraty pamięci i roztargnienia

sen para, photostock/ www.freedigitalphotos.net

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California w Berkeley niska jakość snu u osób starszych może powodować znaczną utratę pamięci i pogorszenie stanu mózgu. Jest to pierwsze badanie takiego rodzaju, przeprowadzone, aby potwierdzić związek między snem i utratą pamięci.

Naukowcy odkryli, że w czasie snu produkowane są ważne fale mózgowe, które odgrywają istotną rolę w przechowywaniu wspomnień. Fale mózgowe przenoszą wspomnienia z części mózgu zwanej hipokampem do kory przedczołowej(części mózgu, w której przechowywane są wspomnienia długoterminowe)

Niska jakość snu u dorosłych powoduje, że wspomnienia pozostają zatrzymane w hipokampie i nie docierają do kory przedczołowej. Powoduje to roztargnienie i trudności z zapamiętywaniem nazw.

Zdaniem badacza snu z UC w Berkeley, profesora psychologii i neurologii Matthew Walkera:

"To, co odkryliśmy jest to dysfunkcyjny szlak, który pomaga wyjaśnić związek między pogorszeniem mózgu, zaburzeniami snu i utratą pamięci wraz z wiekiem, a z tym potencjalnie nowy sposób leczenia."

Dodał:
"Kiedy jesteśmy młodzi, mamy głęboki sen, który pomaga mózgowi magazynować i zachowywać nowe fakty, i informacje”
Walker powiedział:
"Ale w miarę starzenia, jakość naszego snu pogarsza się i chroni te wspomnienia przed zapisaniem przez mózg w nocy”

Gdy nie występuje faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych(REM), mózg wytwarza fale od środkowego płata czołowego, jako że ta część mózgu ulega pogorszeniu - co często zdarza się u osób starszych – to obniża zdolność do wprowadzenia się w głęboki sen, co jest niezbędne do przechowywania wspomnień.

Odkrycie jest bardzo obiecujące dla przyszłości i rozwoju metod leczenia utraty pamięci u osób starszych.

Naukowcy planują przeprowadzenie dalszych badań, aby sprawdzić, czy istnieje sposób na zwiększenie długości snu u osób starszych, który mógłby umożliwić prawidłowe przechowywanie wspomnień i całkowite zmniejszenie zapominania.

Zły sen u starszych osób powoduje zaburzenia pamięci

Badanie obejmowało ocenę pamięci po spaniu u 18 młodych osób dorosłych w wieku 20 lat i 15 starszych osób dorosłych w wieku 70 lat.

Jakość głębokiego snu wśród osób starszych była 75% niższa niż u osób młodszych, oraz w wyniku ich pamięć była o 55% gorsza na następny dzień. Znaleziono dowody sugerujące, że niszczenie płata czołowego związane jest z zaburzeniami aktywności fal.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania