Aktywność fizyczna redukuje ryzyko raka piersi

rak_piersi.jpg

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie American Association for Cancer Research, zwanym Cancer Epidemiology, ryzyko zachorowania na raka piersi można zmniejszyć poprzez aktywność fizyczną.

Ćwiczenia aerobowe mogą okazać się bardzo skutecznym środkiem prowadzącym do obniżenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Rak piersi jest najpowszechniejszym inwazyjnym nowotworem u kobiet na całym świecie. Stanowi on 16% wszystkich nowotworów u kobiet i 22,9% inwazyjnych nowotworów u kobiet.

Niedawno naukowcy w Journal of the National Cancer Institute zidentyfikowali zmiany w genie, które mają wpływ na estrogeny i które są także związane z umiarkowanym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet przed menopauzą.

Autorzy odkryli, że jedną z dróg, w jaką ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi, jest zmiana drogi rozkładania i metabolizowania estrogenów.

Ćwiczenia aerobowe zwiększają stosunek "dobrych" metabolitów estrogenu do "złych".

Profesor na wydziale Food Science and Nutrition z University of Minnesota w Saint Paul, Mindy S. Kurzer powiedziała:
"Badania obserwacyjne sugerują, że aktywność fizyczna obniża ryzyko raka piersi, ale nie ma żadnych badań klinicznych, które wyjaśniają kryjący się za tym mechanizm. Nasze pierwsze badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe mają wpływ na to jak nasz organizm rozkłada estrogeny do produkowania większej ilości ‘dobrych’ metabolitów, które obniżają ryzyko raka piersi.”

Żródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania