Bakłażan - korzyści zdrowotne

bakłażan, by James Barker/ www.freedigitalphotos.net

Psianka podłużna (Solanum melongena) jest rośliną znaną głównie pod zwyczajowymi nazwami jako bakłażan lub oberżyna, ale także znana jest jako gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Zazwyczaj wyróżnia ją kształt podobny do jajka oraz żywa fioletowa barwa. Gdy większość ludzi myśli o bakłażanie, taki obraz przychodzi im do głowy. Jednak, bakłażany występują w różnych kształtach i kolorach, od małych i podłużnych po długie i cienkie, od odcieni fioletu po biel i zieleń.

Bez względu na nazwę, kształt, czy kolor, wszystkie bakłażany zawierają w sobie wiele korzystnych składników odżywczych i związków fitochemicznych, które przynoszą korzyści zdrowotne dla człowieka. Ten artykuł koncentruje się na korzyściach zdrowotnych tradycyjnego fioletowego bakłażana.

Wartości odżywcze
Jeden kubek surowego bakłażana zawiera 20 kalorii, 0.8 g białka, 4.82 g węglowodanów, 0.15 g tłuszczu i 2.5 g błonnika. Jedna taka porcja zawiera 10% dziennego zapotrzebowania na błonnik, 5% potasu, 3% witaminy C, 5% witaminy B-6 oraz 2% magnezu.

Bakłażany zawierają również antocyjany, związki należące do klasy naturalnie występujących fitochemikaliów znanych jako flawonoidy. Flawonoidy są obecne w wielu produktach roślinnych, a w dodatku przyczyniają się do wielu ich korzyści zdrowotnych.

Większość tych korzyści dotyczy skórki warzywa. Skórka oberżyny jest pełna błonnika, potasu, magnezu i przeciwutleniaczy.

Możliwe korzyści zdrowotne

Zdrowie serca: Błonnik, potas, witamina C, witamina B-6 oraz fitozwiązki zawarte w bakłażanach, wszystkie są wsparciem zdrowotnym dla serca. Według American Journal of Clinical Nutrition spożywanie pokarmów zawierających flawonoidy jest związane z niższym ryzykiem zgonu z powodu choroby serca. Spożywanie nawet niewielkich ilości pokarmów bogatych we flawonoidy może być korzystne dla zdrowia człowieka.

W kilku badaniach wykazano, że spożywanie flawonoidów zwanych antocyjanami odgrywa ważną rolę w obniżaniu ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Jedno badanie w szczególności, wykazało, że osoby spożywające więcej niż trzy porcje owoców i warzyw zawierających antocyjany posiadały o 34%
mniejsze ryzyko choroby serca, w porównaniu do osób, które spożywały ich mniej. W innym badaniu klinicznym, naukowcy odkryli, że zwiększone spożycie antocyjanów wiązało się z istotnie niższym ciśnieniem.

Cholesterol: Badania skupiające się na wpływie konsumpcji bakłażana w badaniach na zwierzętach, wykazały, że króliki z wysokim poziomem cholesterolu spożywające sok z bakłażana wykazywały znaczny spadek masy ciała i poziomu cholesterolu we krwi.

Badania laboratoryjne związków fenolowych w oberżynie pokazują, że roślina ta zawiera znaczne ilości kwasu chlorogenowego, który jest jednym z najsilniejszych wolnych rodników w roślinach. Wykazano, że kwas chlorogenowy zmniejsza poziom cholesterolu LDL, oraz także działa przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.

Rak: Polifenole znajdujące się w oberżynie wykazują działanie przeciw-nowotworowe. Antocyjany i kwas chlorogenowy działają jako antyoksydanty i związki przeciwzapalne. Chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania