Bóle kręgosłupa a dobór materaca

Bóle kręgosłupa - zdjęcie partnera

Wiele osób odczuwa dyskomfort po przebudzeniu się, a w trakcie dnia skarży się na ból kręgosłupa. Wszystko to może mieć źródło w nieodpowiednim podłożu. Na szczęście na rynku istnieje wiele sprawdzonych materacy, które potrafią całkowicie zredukować bóle pleców. Trzeba je jedynie odpowiednio dobrać do swoich osobistych preferencji.

Źródło bólu kręgosłupa

Źle dobrany materac to najczęstsze źródło bólu kręgosłupa o poranku. Także długo niewymieniany przyczynia się do nadmiernego nacisku na kości oraz mięśnie, ponieważ z upływem czasu i dużej eksploatacji traci swoje właściwości. Najgorszą jednak rzeczą jest spanie na kanapie, która nie gwarantuje żadnego wsparcia dla ciała. Nieodpowiednie podłoże może wpływać na kręgosłup oraz wszelkie mięśnie w dwojaki sposób, jednak z tym samym skutkiem. Pierwszym wariantem może być zbyt miękki materac, który zamiast podpierać ciało na całej jego długości, powoduje, że użytkownik zapada się, a jego kręgosłup wykrzywia się w literę "C", szczególnie w przypadku spania na boku. O poranku można odczuć ogromny ból w okolicach karku, bioder, także początkowe poruszanie się sprawia dyskomfort. Podobne problemy stwarza zbyt twardy materac, który nie pozwala zregenerować się mięśniom, ponieważ na całej długości ciała daje zbyt sztywne oparcie, przez co ciężar ciała jest mocno skupiony na biodrach i ramionach - to one najmocniej wbijają się w podłoże.

Jak dobrać odpowiedni materac?

W przypadku mocnego, tępego bólu kręgosłupa codziennie rano, a także podczas snu, warto zainwestować w dobrej jakości materac, który swoimi właściwościami będzie odpowiadał zapotrzebowaniu użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca posiadającego termoelastyczną piankę, która reagując na ciepło, odpowiednio układa się wzdłuż ciała, zapamiętując jego kształt, a także powoduje uczucie otulenia w nocy. Idealnym przykładem takiego działania jest pianka termoelastyczna VitaRest® zastosowana w materacach marki SleepMed, która dodatkowo posiada 7 stref komfortu. Polega to na podzieleniu powierzchni materaca na sekcje z różnymi stopniami twardości, które dopasowane są do każdej części ciała i wspierają kolejno głowę, ramiona, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, biodra, uda, łydki i stopy. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, to właśnie biodra oraz ramiona wywierają największy nacisk na materac, stąd jego twardość w tych konkretnych miejscach została odpowiednio zmniejszona, aby mięśnie podczas leżenia mogły całkowicie się zregenerować.

Pianka czy sprężyny?

Kolejnym aspektem, niezwykle ważnym w doborze materaca,  jest podjęcie decyzji: materac piankowy czy materac sprężynowy? To zdecydowanie kwestia osobistych preferencji, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby wykorzystane w materacu materiały były najwyższej jakości, tak aby gwarantowały komfortowy odpoczynek i dbały o zdrowy kręgosłup. Decydując się na materac sprężynowy, najlepiej wybrać ten ze sprężynami typu Multi, ponieważ tworzą dwa razy więcej punktów podparcia niż tradycyjne sprężyny kieszeniowe. Dzięki temu użytkownik dostaje pełne wsparcie całego ciała, niezależnie od przyjmowanej pozycji czy wiercenia się w nocy. Idealnym przykładem takiego materaca jest model marki SleepMed Hybrid Supreme bądź Hybrid Premium. Różnią się grubością warstw, dzięki czemu można wybrać odpowiednią wysokość materaca dla siebie.

Natomiast decydując się na materac piankowy, warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał kilka warstw, które gwarantują swobodny przepływ powietrza we wnętrzu, uniemożliwiając jednocześnie rozwój szkodliwych roztoczy i grzybów, a co za tym idzie - higieniczny i komfortowy sen każdej nocy. Piankowe materace marki SleepMed, takie jak SleepMed Comfort, SleepMed Premium oraz SleepMed Supreme, posiadają trzy rodzaje pianek - termoelastyczna VitaRest® oraz dwie wysokoelastyczne VPPHR o różnych stopniach twardości. Tak jak w przypadku materacy sprężynowych różni je od siebie jedynie grubość warstw, które wpływają na wysokość materaca. Co ciekawe, wszystkie modele materacy marki SleepMed oferują możliwość samodzielnego regulowania twardości.

Materac ortopedyczny dla zdrowej osoby?

TAK! Materac ortopedyczny to świetna inwestycja w zdrowie. Nie tylko osoby ze schorzeniami mogą korzystać z ich wspaniałych właściwości. Jest to zabezpieczenie przed wszelkimi urazami i bólem, a także sposób na poprawienie komfortu snu i jego higieny. Jeżeli chcemy dbać o zdrowy kręgosłup, to materac ortopedyczny jest najwłaściwszym wyborem, ponieważ posiada wszelkie potrzebne ku temu właściwości. Dodatkowo materace marki SleepMed posiadają certyfikat jakości AEH, który uzyskały po badaniach w laboratorium Sleep-Lab we współpracy ze Szwajcarskim Instytutem AEH. Potwierdziły one dobroczynne działania na bóle kręgosłupa oraz spokojny i głęboki sen, a także fakt, iż są one w pełni antyalergiczne.

Aby zadbać o zdrowy kręgosłup warto nie tylko dbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, pilnować pozycji, w której pracujemy czy zażywać odpowiednie suplementy dla kości. Materac, na którym śpimy oraz odpowiednia pozycja w nocy to równie ważne elementy, które pomogą ulżyć w przypadku schorowanego, bolącego kręgosłupa, a także zapobiec powstawaniu urazów w przyszłości.

Artykuł zewnętrzny

Mnie na bóle kręgosłupa

Mnie na bóle kręgosłupa pomógło dpowiedni materac i zalecenia życia dnia codziennego czyli profilaktyka w rehabilitowaniu. A bardzo pomogła fizjoterapia w Gdańsku w gabinecie http://medfizjo.pl/ miałem rehabiltację neurologiczną z terapią manualną na kręgosłup szyjny. Zaś potem co ciekawe to rehabilitcję na moje kręgi w odcinku lęndżwiowym,b bo tam też miałem bóle kregosłupa.
Do tego metoda na kręgosłup i to kanadyjska McKenzi i tapy - Kinesiotape i terapia powięziowa i ....co najważniejjsze jest bardzo dobrze bez przeciwbólowego tramalu i nimesilu i dorety :)
Polecam Mariusz z GD-Oliwy.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania