Ciężarne mają "zwiększoną aktywność prawej półkuli mózgu"

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Nowe odkrycia naukowców z Royal Holloway, University of London w Wielkiej Brytanii pokazują, że kobiety w ciąży wykazują zwiększoną aktywność w prawej części mózgu- obszaru związanego z umiejętnościami emocjonalnymi.

Badania zostaną zaprezentowane przez dr Victoria Bourne z Wydziału Psychologii na Royal Holloway, dzisiaj, na dorocznej konferencji British Psychological Society.

"Nasze odkrycia dają nam istotny wgląd w fenomen 'mózgu dziecka', który sprawia, że mózg kobiety jest bardziej wrażliwy podczas procesu rozrodczego" - mówi dr Bourne.

Wcześniejsze badania sugerowały, że nieznaczny spadek w procesach uczenia się i zapamiętywania podczas ciąży, pomaga matce przygotować się na korzyści poznawcze, kiedy dziecko się urodzi.

W 2008 roku American Psychological Association poinformowało, że mózg kurczy się nieznacznie podczas ciąży. Stowarzyszenie cytowało badanie pochodzące z czasopisma Amercian Journal of Neuradiology, w którym znajdowało się stwierdzenie, że objętość mózgu kobiety zmniejsza się o 4% w okresie ciąży, a następnie, po porodzie wraca do normy.

W ostatnim badaniu, dr Bourne i jego zespół zaobserwowali, że ciężarne kobiety korzystają częściej z prawej półkuli mózgowej, wtedy gdy patrzą na twarze wyrażające emocje.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania