Cukrzyca - przełomowa terapia na choroby oczu

eye blue freerangestock.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan Kellogg Eye Center pokazują, że nowatorska terapia może zapobiec uszkodzeniom siatkówki oka podczas cukrzycowych chorób oczu.

Nowa terapia ukierunkowana jest na kluczowe białka, które blokują dwie ważne drogi związane z przeciekaniem naczyń krwionośnych w retinopatii cukrzycowej. Badaczom udało się zidentyfikować związek odpowiedzialny za zapoczątkowanie łańcucha zdarzeń prowadzącego do zniszczenia siatkówki oka podczas retinopatii.

To odkrycie może doprowadzić do opracowania terapii działającej na dwa podstawowe czynniki chorobowe: stan zapalny i osłabienie bariery ochraniającej siatkówkę (bariera krew-siatkówka).

Profesor David A. Antonetti z Department of Ophthalmology and Visual Sciences and Molecular and Integrative Physiology opisuje odkrycie “W przypadku retinopatii cukrzycowej oraz wielu innych chorób siatkówki, wzrost VEGF oraz czynników zapalnych – niektóre z tych samych, które przyczyniają się do reagowania na infekcje - powodujących przeciekanie naczyń krwionośnych oka, skutkuje gromadzeniem się płynu w tkance nerwowej siatkówki (…) Ta zdradliwa forma zmodyfikowanego stanu zapalnego może ostatecznie prowadzic do ślepoty.”

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania