Nowe odkrycie w sprawie leniwego oka

eye blue freerangestock.com

Amblyopia czyli inaczej leniwe oko jest przypadłością polegającą na osłabieniu wzroku w jednym oku i jest ona częstym następstwem wady wzroku jaką jest zez. Naukowcom udało się odkryć z czym związane są bezwładne ruchy oczu towarzyszące tej chorobie. Odpowiadają za nie zmiany podkorowych regionów mózgu.

Wiadomo, że ruchy oka są bardzo ważne dla procesu widzenia, lecz niewiele wiadomo było o nich w kontekście leniwego oka. Badacze zaobserwowali, że nienormalne przetwarzanie wizualne wraz z obwodem mózgowym mają duży wpływ na ruchy kaskadowe oka fiksacyjnego (FS), pojawiające się w momencie gdy wzrok zatrzymuje się na czymś. Ruchy te są bardzo ważne dla utrzymania prawidłowego widzenia.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach przeglądu naukowego Restorative Neurology and Neuroscience i zmuszają do zastanowienia, czy występujące zaburzenia FS są konsekwencją czy przyczyną pojawienia się leniwego oka. Wyniki badań komentuje główny autor badania dr Xue-Feng F. Shi “FS mają wielkie znaczenie dla kodowania nerwowego, postrzegania wizualnego oraz dla wykonywania zadań wzrokowych. A jednak, ich charakterystyczne cechy behawioralne w chorobie nerwowej wzroku rzadko kiedy były badanie. Natomiast my przeprowadziliśmy ilościową i szczegółową analizę sakkadowych ruchów oka w amblyopii, po raz pierwszy w historii badań”.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania