Czy borówki mogą pomóc w leczeniu choroby Parkinsona?

by Grant Cochrane/www.freedigitalphotos.net

Wcześniejsze badania sugerowały, że borówki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy i zawału serca. Teraz naukowcy z Memorial University of Newfoundland w Kanadzie sugerują, że owoc może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona oraz innych, chorób neurodegeneracyjnych.

Około 500 tysięcy ludzi w USA cierpi ma Parkinsona, oraz co roku diagnozuje się 50 tysięcy nowych przypadków. Nie jest jasne, co dokładnie powoduje chorobę, ale wcześniejsze badania wykazały, że gen o nazwie alfa-synukleina, może odgrywać rolę w jego rozwoju.

Alfa-synukleina jest białkiem w mózgu, znajdującym się przede wszystkim na końcu komórek nerwowych, które są elementami struktury układu nerwowego, zwanymi zakończeniami presynaptycznymi. Te zakończenia są odpowiedzialne za uwalnianie neuroprzekaźników - przekaźników chemicznych, które przesyłają sygnały pomiędzy neuronami, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Według badaczy z Memorial University, badania sugerują, że alfa-synukleina odgrywa kluczową rolę w regulacji uwalniania dopaminy - neuroprzekaźnika zaangażowanego w kontrolę motoryczną, którego "brak" uważany jest za przyczynę choroby Parkinsona.

Współautor badania, dr Brian Staveley wyjaśnia:
"Udowodniono, że ten gen jest przyczyną dziedzicznej choroby Parkinsona w ludzkich rodzinach, które posiadają więcej genu, lub jego nietypową formę."

Co więcej, naukowcy twierdzą, że badania wykazały, że osoby, które mają nagromadzenie alfa-synukleiny są bardziej narażone na stres oksydacyjny. Jest to brak równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników - cząsteczek, które mogą powodować uszkodzenia komórek lub ich śmierć - i zdolności organizmu do ochrony przed uszkodzeniami komórek przez przeciwutleniacze.

W celu większego zbadania alfa-synukleiny badacze umieścili gen w muszkach owocowych. Okazało się, że spowodowali u muszek doświadczenie szeregu wad, w tym zwyrodnienia siatkówki i ograniczonej żywotności.

Zespół następnie chciał zobaczyć, czy ekstrakt borówki poprawi u muszek te wady. Jagody znane są z tego, że są bogate w błonnik, przeciwutleniacze i składniki odżywcze. Porównano efekty z tymi otrzymanymi podczas standardowej kontrolnej diety.

Naukowcy odkryli, że muchy, które były karmione borówkowym ekstraktem miały aż do 8 dni (15%) większą żywotność niż muchy, które były karmione standardową dietą. Dodatkowo, wyciąg z borówki zdawał się poprawić wady wzroku u muszek.

Według dr Staveley, wzrost długości życia zaobserwowany u muszek owocowych jest odpowiednikiem 8-letniej rozszerzonej żywotności u ludzi. Dodaje: "Jeśli masz chorobę i dostaniesz dodatkowe 8 lat życia, to prawdopodobnie będzie całkiem z tego zadowolony"

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania