Czy probiotyki wzmacniają organizm przy alergiach sezonowych?

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Część z dostępnych probiotyków może być skutecznymi lekami przeciwko niektórym alergiom sezonowym które wiążą się roślinnymi pyłkami - tak pokazuje pewne holenderskie badanie. Badanie to zostało przeprowadzone na 62 pacjentach którzy od co najmniej 2 lat w lato cierpią na katar alergiczny wywołany pyłkami brzozy.

Wyniki przeprowadzonych przez naukowców badań pokazują iż dla 4 z pięciu przetestowanych szczepów probiotyków poziom IgE zmniejsza się w przeciągu miesięcznej terapii. Zaznaczane jest iż IgE są immunoglobulinami odpowiedzialnymi za ataki alergii które powodują na uwalnianie histaminy w dużych ilościach. Dodatkowo jeden ze szczepów bakterii probiotycznych spowodował dodatkowo spadek poziomu interleukin właściwych dla reakcji alergicznych na pyłek brzozy. Próba ta miejsce miała również poza sezonem nieżytu alergicznego dla uniknięcia czynników zakłócających które są związane z lekami które powinny być podawane tym chorych u czasie napadu alergii. Uczestniczący w badaniu pacjenci zostali więc podzieleni na 5 grup które zażywały przez okres 4 tygodni zależnie od zaleceń jogurt zaszczepiony jednym z 5 szczepów Lactobacillus testowanych lub tez jogurt nieaktywny który nie zawierał żadnej żyjącej bakterii - jogurty placebo. Próbki krwi pacjentów zostały pobrane na początku oraz na końcu badania co miało na celu określenie poziomu specyficznych antyciał związanych z tym typem kataru alergicznego.

Możliwe jest to gdyż organizmy osób podatnych na ten rodzaj nadwrażliwości dodatkowo zawierają aż do 8 miesięcy po ataku alergii około 60% limfocytów T odpowiedzialnych za reakcje nadwrażliwości. Wyniki badań pokazują iż może się udać zidentyfikować szczepy probiotyków najskuteczniejsze oraz sprecyzować dawki które mogą być dawkami terapeutycznymi a nie jedynie paliatywną dawkę na alergie sezonowe. Zachorowalność na alergiczne choroby w znaczący sposób wzrosła w przeciągu ostatnich 25 lat w uprzemysłowionych krajach. Naukowcy i lekarze wiążą ten wzrost liczby reakcji nadwrażliwości z modyfikacjami flory jelitowej. Faktycznie zostało zauważone iż jelita osób dotkniętych alergiami zawierają mniej bakterii Lactobacillus porównując do tego co zostało zauważone w układach pokarmowych populacji generalnej. '

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania