Czym jest oksytocyna? Dlaczego mówi się, że jest hormonem miłości?

karmienie piersią,  papaija2008 / www.freedigitalphotos.net

Oksytocynie, powszechnie znanemu hormonowi miłości, nadano niedawno wiele innych nazw, takich jak hormon przytulania, cząsteczka moralności, hormon szczęścia, hormon dobrego samopoczucia- ponieważ naukowcy zaczęli odkrywać jej wpływ na zachowanie, m.in. jej rolę w miłości (oprócz swojej funkcji biologicznej pełnionej u kobiet, dotyczącej reprodukcji).

Czym jest oksytocyna i do czego służy?
Oksytocyna jest hormonem, który jest wytwarzany w mózgu, w podwzgórzu i jest transportowany do gruczołu przysadki mózgowej, przez który również jest wydzielany. Gruczoł ten znajduje się u podstawy mózgu.

Oksytocyna, chemicznie jest znana jako nonapeptyd (peptyd zawierający 9 aminokwasów) i biologicznie, jako neuropeptyd. W mózgu pełni rolę neuroprzekaźnika i hormonu.

Uwalnianie oksytocyny przez przysadkę mózgową wpływa na regulacje 2 żeńskich funkcji rozrodczych:
- porodu,
- karmienia piersią.

Uwalnianie hormonu podczas porodu sprawia, że ​​mięśnie macicy, łona, kurczą się - innymi słowy, zwiększa się motoryka macicy. Uwalnianie oksytocyny jest wyzwalane przez rozszerzenie szyjki macicy i pochwy w czasie porodu, a z kolei ten efekt jest zwiększony przez kolejne skurcze.

Główna rola oksytocyny jest dobrze podsumowana w pracy badawczej napisanej przez specjalistów położnictwa i ginekologii Navneet Magon i Sanjay Kalra.
"Jest uwalniana w dużych ilościach w czasie porodu i później stymuluje brodawki sutkowe. Jest facylitatorem porodu i karmienia piersią."

Inni badacze, podsumowując znaczenie reprodukcyjne oksytocyny, mówią, że "służy stałej propagacji gatunków", dodając, że w drodze ewolucji jej "repertuar został powiększony do utrzymywania kluczowej roli w bardziej skomplikowanych aspektach zachowań rozrodczych. Z tych powodów, nazywamy oksytocynę dużym pośrednikiem w życiu."

Oksytocyna stosowana jako lek na receptę, znana jest także pod nazwą handlową Pitocin (oraz Syntocinon, który już na rynku nie jest stosowany).

Lekarze przepisują oksytocynę, w celu rozpoczęcia skurczy porodowych lub ich wzmocnienia w trakcie porodu. Jest również używana do zmniejszenia krwawienia po urodzeniu dziecka. Lek odgrywa również rolę w medycznym rozwiązaniu ciąży lub w trakcie poronienia.

Efekty oksytocyny dotyczące emocji

Oksytocyna jest uwalniana do krwiobiegu, aby wywierać klasyczne działanie na macicę i mleko matki, ale jest również uwalniana w określonych obszarach mózgu, które są zaangażowane w emocjonalność, poznawczość i zachowania społeczne.

Jeden przegląd dowodów mówi, że oksytocyna "przyciągnęła ogromną uwagę" po odkryciu jej "wspaniałych różnych funkcji behawioralnych".

Przegląd Inga Neumann'a mówi, że oksytocyna ma wpływ na "zachowania prospołeczne" i reakcje emocjonalne, które przyczyniają się do:
- odprężenia,
- zaufania,
- stabilności psychicznej.

Jednak kolejny przegląd zauważa, że hormon nie działa w pojedynkę w chemii miłości, ale jest "tylko jednym ważnym elementem złożonego systemu neurochemicznego, który pozwala organizmowi przystosować się do bardzo emocjonalnych sytuacji."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze