Oksytocyna jak alkohol...

beer, by Idea go/ www.freedigitalphotos.net

Słynny hormon miłości i przywiązania - oksytocyna - według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Neuroscience and Biobehavioral Reviews wywołuje podobne efekty do alkoholu po przez zwiększanie poziomu zaufania, wiary we własne możliwości oraz skłonności do podejmowania ryzyka.

Oksytocyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, który służy tworzeniu więzi międzyludzkich np. między matką a jej dzieckiem, między partnerami seksualnymi.

Badania pokazują, że oksytocyna zmniejsza natężenie złych emocji pojawiających się w okolicznościach, którym towarzyszy lęk lub stres. Badacze zauważają, że w bardzo podobny sposób na mózg oddziałuje alkohol.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham zajęli się porównaniem doniesień naukowych na temat wpływu oksytocyny i alkoholu na zachowanie człowieka. Po przeanalizowaniu tych doniesień doszli do wniosku, że obie substancje wywołują bardzo podobne efekty, chociaż prowadzą do nich nieco inne drogi.

Jeden z badaczy Ian Mitchell twierdzi, że prawdopodobnie alkohol i oksytocyna pobudzają odmienne receptory w mózgu, ale ostatecznie powodują takie same zachowanie neuroprzekaźnika GABA w korze przedczołowej i układzie limbicznym - obwodach nerwowych kontrolujących, w jaki sposób doświadczamy lęku lub stresu w sytuacjach społecznych.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania