Czym są rozstępy? Jak można je wyleczyć?

Rozstępy ciążowe u kobiety 2 tygodnie przed porodem, Źródło: pl.wikipedia.org

Rozstępy są długimi, wąskimi pasami lub liniami, o odcinającej się od skóry barwie. Rozwijają się na powierzchni ciała w wyniku nagłego nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących skórną strukturę. Rozstępy są bardzo powszechne i mogą występować u każdego, chociaż wydaje się, że częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn.

Wrzecionowate pasma występują najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi, ale mogą być widoczne też na innych częściach ciała m.in. na ramionach i plecach.

Najczęściej przyczynami powstawania rozstępów są czynniki hormonalne, zwiększenie masy ciała, nadmierna utrata wagi, czy zajście w ciążę (pojawiają się na ogół po 25 tygodniu ciąży). Rozstępy najpierw mają lekko czerwony lub fioletowy odcień, a następnie znikają pozostawiając na skórze biało srebrzyste linie, które mogą zniknąć, albo ... nie.

Fakty na temat rozstępów
Oto kilka kluczowych punktów na temat rozstępów:
- W zależności od rasy lub wieku badanej populacji, częstość występowania rozstępów może wahać się od 40-90%
- Obie płcie są dotknięte rozstępami
- Rozstępy rozwijają się u ok. 70% dziewczynek w okresie dojrzewania
- Rozstępy rozwijają się u ok. 40% chłopców w okresie dojrzewania
- Rozstępy mogą pojawić się w czasie ciąży, dojrzewania, w wyniku szybkiego przyrostu masy ciała, w czasie różnych stanów medycznych i po zastosowaniu niektórych leków
- Rozstępy często pojawiają się po 25 tygodniu ciąży
- Powszechnymi obszarami występowania rozstępów są: brzuch, piersi, biodra, pachwiny, pośladki i uda.
- Rozstępy są bardziej powszechne u młodszych kobiet w ciąży
- Masło kakaowe nie jest skuteczne w zapobieganiu rozstępów
- Okazało się, że terapia laserowa jest skuteczna w usuwaniu rozstępów

Leczenie i zapobieganie

Kremy, żele, płyny, laser oraz chirurgia plastyczna mogą być wykorzystywane jako metody leczenia rozstępów, chociaż istnieje mało danych medycznych, które potrafiłby wykazać szczególną skuteczność lub lepsze wyniki jednej wybranej terapii przeciw rozstępom.

Często rozstępy z czasem blakną i stają się niezauważalne. Zazwyczaj są mniej widoczne w 6-12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Aby tymczasowo ukryć ich ślady można stosować kamuflaż kosmetyczny (makeup).

~Kremy, olejki, preparaty do stosowania miejscowego~
Liczne badania wykazały, że kiedy porównamy preparaty miejscowe (przykładamy "coś" do powierzchni ciała) zawierające składniki aktywne lub placebo (preparaty bez składników czynnych) albo nie zastosujemy leczenia w celu zapobiegania rozstępom, pomiędzy grupami nie ma statystycznie znaczących różnic jeśli chodzi o rozwój rozstępów. Nie ma wysokiej jakości dowodu, który popierałby stosowanie preparatów miejscowych w celu zapobiegania rozstępom podczas ciąży.

Kremy i olejki pomagają w suchości skóry, oraz mogą zmniejszyć swędzenie. Sześć badań z udziałem 800 osób, a także z wykorzystaniem takich preparatów jak Alphastria, Trofolastin, Verum, oliwa z oliwek i masło kakaowe, z których wszystkie zawierają witaminę E (Alphastria i Verum zawierają również kwas hialuronowy) nie stwierdziło statystycznie istotnych średnich różnic w rozwoju rozstępów.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania