Dawka witaminy C odpowiadająca 300 pomarańczom osłabia komórki nowotworowe

Fruits by Suat Eman / www.freedigitalphotos.net

Moc witaminy C może być kiedyś wykorzystana do walki z rakiem jelita grubego według nowego badania opublikowanego na łamach Science.

Rak jelita grubego (ang. colorectal cancer, CRC) jest trzecim najpowszechniej występującym typem nowotworu w Stanach Zjednoczonych - co rocznie odnotowuje się 93 090 nowych przypadków zachorowania.

U około 50% z tych przypadków odnotowuje się wystąpienie mutacji w genach KRAS oraz BRAF. Choroba przebiegająca u osób posiadających te mutacje objawia się bardziej agresywnie oraz nie reaguje na leczenie obecnie stosowanymi terapiami czy chemioterapią.

Ogólnie uważa się, że witamina C poprawia stan zdrowia człowieka z powodu jej działania przeciwutleniającego, które zapobiega lub opóźnia pewne rodzaje uszkodzeń komórek.

Jednak zespół kierowany przez dr Lewis Cantley z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku odkrył, że w przypadku kancerogennych form genów KRAS oraz BRAF dzieje się na odwrót. W komórkach nowotworowych, wysoka dawka witaminy C spowodowała utlenienie, które w rezultacie mogłoby mieć korzystny wpływ na pacjentów.

Okazało się, że w hodowlach komórkowych i w badaniach na myszach, wysokie dawki witaminy C - odpowiadające około 300 pomarańczom - zaburzyły wzrost guzów nowotworowych jelita spowodowanych mutacjami genów KRAS i BRAF.

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia i zapewniają, że dadzą wgląd do niego tym, którzy mogliby na tym najbardziej skorzystać.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania