Działania mózgu podczas snu

freedigitalphotos.net chłopiec śpi

Obszary mózgu, które są odpowiedzialne za naukę, pamięć, a także za chorobę Alzheimera stały się ostatnio przedmiotem badań naukowców z University of California, Los Angeles. Pomiary aktywności tych obszarów prowadzono podczas snu uczestników badania (myszy). Wyniki pokazały, że te rejony mózgu podczas snu pracują w taki sposób jakby próbowały sobie coś przypomnieć.

To zaskakujące odkrycie, podważa w wyraźny sposób dotychczasowe teorie mówiące o tym, że pamięć podczas snu ulega konsolidacji. Jego szczegółowy opis został opublikowany w ormie artykuły na łamach przeglądu naukowego “nature Neuroscience”.

Grupie naukowców przewodził dr Mayank R. Mehta, profesor neurofizyki. Postanowił on przyjrzeć się trzem połączonym ze sobą regionom mózgu myszy. Są to: kora nowa, hipokamp oraz łącząca je kora śródwęchowa. Do tej pory nie brano specjalnie pod uwagę wkładu tej ostatniej, czyli kory śródwęchowej. Okazało się iż był to błąd. Wyjaśnia to dr Mehta “odkryliśmy, że kora śródwęchowa wykazuje to, co jest nazywane stałą aktywnością”.

Źródło: biomedical.pl

Niezwykle ciekawie o mózgu

Niezwykle ciekawie o mózgu z punktu widzenia neurofizyki pisze David Eagleman w Mózgu incognito. Wprawdzie nie mam wykształcenia w tym kierunku, a książka jest raczej popularno naukowa, ale sporo ciekawych rzeczy się z niej dowiedziałam.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze