Efekt placebo - nowe odkrycie

placebo freedigitalphotos.net

Efekt placebo jest od dawna znany, ale do tej pory nie został wyjaśniony jego sposób działania. Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) w Stanach Zjednoczonych zrobili krok naprzód w kierunku wyjaśnienia tego zjawiska. Jego działanie może mieć związek z genami. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach czasopisma PLoS ONE.

W przeprowadzonym badaniu udało się udowodnić, że osoby posiadające specyficzny rodzaj genu katecholo-O-metylotransferazy (COMT) reagowały pozytywnie na symulację nakłucia skóry igłą. Nakłucie to nie miało prawa mieć jakiegokolwiek wpływu na ich stan zdrowia (placebo). Wszyscy badani cierpieli na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego jaką jest zespół jelita drażliwego. Chorobę tę charakteryzują częste bóle w okolicach brzucha, a także zaburzony rytm wypróżnień.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwsza i druga grupa została poddana terapii placebo. Pierwszej grupie zastrzyk był podawany przez ciepłą i przyjaźnie nastawioną osobę. Drugiej grupie placebo zostało podane przez zimnego i nie budzącącego sympatii lekarza. Ostatni grupa była grupą kontrolną, której nie zostały podane żadne specyfiki.

Wyniki badania pokazały, że ci pacjenci którzy posiadali wariant genu COMT (potraja ilość dopaminy w przedniej części mózgu) zareagowali na podanie placebo w znakomity sposób. Twierdzili one, że czują się dużo lepiej, w przeciwieństwie do tych, którz znajdowali się w grupie trzeciej. Dodatkowo efekt był jeszcze lepszy w grupie pierwszej, w której sastrzyk podawała sympatyczna osoba.

Edzard Ernst z University of Exeter z UK komentuje wyniki badania “To fascynujący, lecz wstępny rezultat. Może on dostarczyć odpowiedzi na odwieczne pytanie: dlaczego niektóre osoby reagują na placebo, a inne nie (...)Jednak musimy być ostrożni - badanie przeprowadzono na małej próbie. Potrzebujemy niezależnych replikacji i musimy wiedzieć, czy to zjawisko dotyczy tylko zespołu jelita drażliwego, czy wszystkich chorób”.

Źródo: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania