EKG wysiłkowe - co powinniśmy wiedzieć o tym badaniu serca

Sport, potencja - zdjęcie partnera

EKG wysiłkowe to badanie zdecydowanie bardziej precyzyjne od „zwykłego” EKG. Jego wykonanie zalecane jest w kilku wypadkach. Pierwszym z nich są bóle w klatce piersiowej, drugim zaś przeprowadzanie rehabilitacji kardiologicznej, która jest koniecznością np. po zawale serca czy wszczepieniu bajpasów. Nie możemy również zapominać o sportowcach zawodowych oraz dzieciach i młodzieży uczęszczających do szkół sportowych – są to osoby, które są zobligowane do regularnego przeprowadzania badań, w tym EKG wysiłkowego w celu sprawdzenia poziomu wydolności.

Jest to test wysiłkowy, przeprowadzenie badania o nazwie EKG wysiłkowe pozwala na określenie poziomu wydolności mięśnia sercowego. Poprzez jego wykonanie można również ocenić, jak zaawansowana jest choroba wieńcowa, wcześnie rozpoznać zaburzenia rytmu serca czy też niedotlenienie wskazujące na przewężenie naczyń wieńcowych.

W jaki sposób należy przygotować się do badania?

EKG wysiłkowe nie jest badaniem, które wymagałoby od pacjenta skrupulatnego przygotowania. Należy jedynie unikać zjadania przed nim bardzo obfitego posiłku, jak również nie powinno się palić papierosów.

Samo badanie pochłania zaledwie kilka minut. Warto jednak ubrać wygodne buty – trampki, adidasy, gdyż w czasie badania konieczne będzie chodzenie po bieżni lub jazda na rowerku stacjonarnym.

Jak wygląda badanie?

Pacjent zgłasza się do specjalnego gabinetu, w którym do jego rąk, nóg oraz klatki piersiowej przypinane są specjalne elektrody. Oprócz tego na ręce umieszczany jest rękaw do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Zanim rozpocznie się EKG wysiłkowe lekarz powinien zapoznać się z aktualnym wynikiem EKG spoczynkowego, EKG metodą Holtera, USG serca czyli tzw. echo serca, jak również wcześniejszym wynikiem EKG wysiłkowego, jeśli miało miejsce.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia EKG wysiłkowego?

Test wysiłkowy nie może zostać przeprowadzony w kilku sytuacjach. Pierwszą grupą, u której nie dozwolone jest wykonanie takiej procedury są osoby z wadami serca. Kolejne przeciwwskazania to zapelenie mieśnia sercowego, występowanie nocnych, dławiących bólów w klatce piersiowej, zdiagnozowane poważne zaburzenia rytmu serca, tętniak aorty, przebyty w ostatnim czasie zawał serca. Niedozwolone jest również wykonanie EKG wysiłkowego u osób, które mają problemy z chodzeniem i poruszaniem się, np. u osób z zaawansowaną miażdżycą tętnic kończyn dolnych, czy u osób skrajnie otyłych.

Warto pamiętać, że EKG wysiłkowe to również istotne badanie sportowców, które wręcz może zdecydować o dopuszczeniu ich do dalszych treningu i zawodowego czy wyczynowego uprawiania konkretnej dyscypliny. Koniecznie jest więc regularne zgłaszanie się do ośrodka medycyny sportowej. Badania okresowe wykonywane są raz na pół roku, a EKG przeprowadza się co najmniej raz do roku w celu zweryfikowania wpływu uprawiania sportu na organizm i porównania z poprzednimi wynikami. Sport to zdrowie, jednak każdy organizm jest inny i z pewnością wymaga odpowiedniej troski również od strony medycznej.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania