Olej rybny niebezpieczny dla zdrowia?

fish freerangestock.com

Grupa naukowców postanowiła sprawdzić jakie czynniki mają największy wpływ na ludzkie serce. W tym celu przeprowadzono badanie na grupie 1600 osób. W badaniu udział brali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wyniki pokazały, że zawarta w rybach rtęć oraz kwasy Omega-3 mogą mieć bardzo różny wpływ na serce.

Duży wpływ na możliwość wystąpienia zawału ma stężenie rtęci w organizmie. Im większe stężenie tym szansa na zawał większa. Z kolei jeżeli chodzi o kwasy Omega-3 to działają one zupełnie na odwrót. Czy należy zatem ostrożniej podchodzić do spożywania oleju z ryb, skoro jest on źródłem obu tych składników?

Maria Wennberg – naukowiec ze szkockiego Uniwersytetu w Umea uspokaja. Wiadomo powszechnie, że ryby poza potrzebnym kwasem Omega-3 zawierają wiele innych składników niezbędnych w codziennej diecie. Istnieje możliwość naturalnego pozyskiwania oleju rybnego z małą zawartością rtęci. Znane są również rodzaje ryb, które zawierają rtęci mniej lub więcej. Ryby drapieżne są tą grupą ryb, która tej rtęci zawiera najwięcej. Dobrymi przykładami są tu np. rekiny, mieczniki czy makrele.

Maria Wannberg zaleca jedzenie ryb 2-3 razy w tygodniu pod warunkiem, że nie są to ryby drapieżne. Na te z kolei możemy sobie pozwolić maksymalnie raz w tygodniu, aby poziom rtęci nie stwarzał zagrożenia dla organizmu.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania