Estrogen w wodzie – nie obwiniajmy pigułek

estrogen.progesterone.jpg

Estrogen – jeden z najpowszechniejszych ludzkich i zwierzęcych hormonów płciowych. Często jest wykorzystywany w produkcji pigułek antykoncepcyjnych i znajduje się w ich składzie. Ze względu na swoje silne oddziaływanie na organizm, działając w sposób zakłócający na procesy endokrynologiczne, istnieje powszechna obawa, przed jego obecnością m.in. w wodzie.

Badania wykazywały dotąd, iż w wodzie pitnej są jego bardzo duże ilości, a za to zjawisko według nich były odpowiedzialne hormonalne środki antykoncepcyjne. W samych USA zażywa ich około 10 mln kobiet, jednak oskarżenia okazały się nie słuszne. Rzeczywiście kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne, z moczem wydalają większe ilości estrogenu, jednak badania przeprowadzone przez Amber Wise, Kacie O'Brien i Tracey Woodruff, dowiodły iż pigułki są wręcz nieistotnym źródłem estrogenu w środowisku a tym samym w wodzie pitnej. Po pierwsze, pewne ilości hormonu są wydalane z moczem przez wszystkich ludzi zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, dzieci a zwłaszcza przez kobiety w ciąży. Drugim faktem jest to że typowe metody oczyszczania usuwają praktycznie całą ilość znajdującego się estrogenu w ściekach który pochodzi ze środków antykoncepcyjnych. Zawartość tego związku w wodzie z tego typu źródła jest minimalna. Badania jednak wykazały, że znaczna większość estrogenu w wodzie jest pochodzenia zwierzęcego i roślinnego a źródłami są soja i odchody zwierzęce, które są stosowane jako nawóz. Aż 90% estrogen, który zanieczyszcza środowisko pochodzi z odchodów zwierząt hodowlanych.

Estrogen poważnie zakłóca równowagę ekologiczna i może stanowić zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt. Ważne dlatego jest rozpoznanie jego źródeł aby uskutecznić walkę z zanieczyszczeniem.

Źródło: medigo.pl

JEŚLI KOBIETA W CIĄŻY

JEŚLI KOBIETA W CIĄŻY WYDALA ESTROGENY TO ... GRATULACJE DLA AUTORA POWYŻSZEJ NOTATKI . ZAINTERESIWANYCH ODSYŁAM DO WIKIPEDII / HASŁA : ESTROGENY , PROGESTERON /

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania