Fakty i mity o kamicy nerkowej

Kobieta odpoczywa na dworze - zdjęcie partnera

Na kamicę nerkową cierpi już nawet 0,2% społeczeństwa. Dotyka szczególnie osób po 30 roku życia, choć zdarza się, że cierpią na nią coraz młodsi. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta i generalnie to, że o siebie nie dbamy, mocno wpływa na zwiększona zachorowalność. Kto raz doświadczył bólu związanego z zaleganiem złogów, ten boi się nawrotów.

Wydalanie kamieni z nerek lub dróg moczowych również nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo, jeśli same złogi już zostały usunięte, to nie znaczy, że mamy problem z głowy. Konieczne jest wprowadzenie zmian, które pomogą uchronić nas przed tworzeniem się nowych kamieni.

Kamica nerkowa mimo swojej nazwy prowadzi do pojawiania się złogów w różnych częściach układu moczowego. Kamienie formują się w kielichach lub miedniczkach nerkowych, a następnie przemieszczają się w wzdłuż układu moczowego. Często, dopóki nie dojdzie do wystąpienia stanów zapalnych lub zatrzymania oddawania moczu, chory nie nie ma żadnych objawów. Choroba rozwija się do momentu, aż pojawia się ból trudny do opanowania. Wtedy pacjenci najczęściej trafiają do urologa lub od razu na szpitalny oddział ratunkowy. A warto zadbać o siebie wcześniej, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Kamica nerkowa częściej dotyka mężczyzn

Badania wskazują, że mężczyźni nawet cztery razy częściej niż kobiety zapadają na kamice nerkową. Ujście cewki moczowej u panów jest kilkakrotnie dłuższe niż u pań, dlatego też być może jest to jedna z przyczyn ich powstawania. Z drugiej strony mężczyźni nie przykładają takiej wagi do swojego zdrowia, szczególnie w trzeciej i czwartej dekadzie życia, kiedy zachorowań jest najwięcej.

Otyłość sprzyja powstawaniu kamieni

Wiele badań wskazuje na bliską korelację nadwagi i otyłości w powstawaniu kamieni nerkowych. Wyniki badan przeprowadzonych w USA na grupie kilku tysięcy osób wskazują, że ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej u mężczyzn, którzy ważą powyżej 100kg wzrasta nawet do 44%, podczas gdy u kobiet o masie większej niż 100kg to ryzyko wynosi już nawet 90%. Wysoka masa ciała, a co za tym idzie zwiększona ilość tkanki tłuszczowej, ma wpływ na wiele procesów w organizmie. Stwierdzono, że osoby otyłe mają problem z niewłaściwym wydzielaniem kwasu moczowego, sodu, fosforanów i związków amonowych, które obniżają kwasowość moczu, co w kolei prowadzi do tworzenia się złogów. Pozostałe związki również mogą stanowić budulec kamieni nerkowych.

Piwo leczy kamicę nerkową

Bardzo popularny i powtarzany mit głosi, że piwo jest lekiem na wiele dolegliwości. Oprócz poprawiania humoru i lekkich właściwości nawadniających niestety nie stwierdzono, by wpływało pozytywnie na nerki. Jedynym plusem jest jego moczopędność, co sprawdza się przy mniejszych złogach, które ewentualnie mogą zostać usunięte z przewodu moczowego, jednak w dalszej perspektywie piwo odwania. Lepiej nawadnia odpowiednia woda mineralna.

Musisz utrzymywać właściwe nawodnienie

Jeśli chodzi o nawodnienie, to jest ono kluczowe do funkcjonowania całego organizmu. Jednym z czynników wpływających na tworzenie się kamieni jest właśnie niedostateczna podaż płynów, a co za tym idzie zbyt rzadkie oddawanie moczu. Ten zalega w pęcherzu i kłopot gotowy. Jednocześnie bardzo ważne jest również to, co pijemy. Wspomniane piwo mimo swojej moczopędności ma wiele złych stron, podobnie spożywanie słodzonych soków czy napojów. Kolejnym mitem jest to, że picie napojów typu cola pomaga rozpuścić kamienie nerkowe, jednak jest wręcz odwrotnie. Nie dość, że cukier w niej zawarty obciąża wątrobę, to jeszcze kwas fosforanowy, który znajduje się również w składzie pośrednio może przyczyniać się właśnie do powstawania złogów. Dodatkowo dochodzi do zakwaszenia, a jak już wiemy, to również jest niewskazane.

Uważaj na witaminę C!

Witamina C to lek na wiele dolegliwości, jednak nie w tym przypadku. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki kamicy nerkowej, zdecydowanie powinno się ograniczyć spożycie witaminy C, szczególnie w postaci suplementów-tabletek.

Strzeż się upałów

Gorący klimat i upalne lato prowadzą do szybkiej utraty wody z organizmu. Pocimy się przez co wszystkie spożyte płyny wypływają przez skórę, zamiast z moczem, który staje się coraz bardziej skoncentrowany. A ważne jest, by codziennie wydalać z siebie odpowiednią ilość związków przemiany materii.

Środki przeciwbólowe nie pomagają

Faktem jest, że kiedy odczuwamy ból sięgamy najczęściej po tabletki, które mają nas od niego uwolnić. Jednak w tej sytuacji zwykłe środki przeciwbólowe na nic się nie zdadzą. Ból wywołany jest rozciąganiem się miejsc, gdzie zalegają kamienie, a więc leki przeciwbólowe, jeśli w ogóle zadziałają, to tylko na chwilę. Pomocne mogą okazać się środki rozkurczowe, które nie tylko zahamują ucisk, ale i pomogą łatwiej i skuteczniej usunąć zalegające złogi. Ja diagnozować i jak stosować leki rozkurczowe przy kamicy nerkowej dowiesz się na stronie http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania