Kamica nerkowa. Jak zapobiegać chorobie?

Nerki - zdjęcie partnera

Atak kamicy nerkowej, zwany kolką nerkową, to jedna z najbardziej bolesnych przypadłości zdrowotnych i częsta przyczyna wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Oprócz niezwykle dotkliwego bólu, który jej towarzyszy, chorzy skarżą się również na ogólne osłabienie, nadpotliwość, gorączkę czy mdłości. Żeby nie musieć nigdy doświadczać tej nieprzyjemnej dolegliwości, musimy zacząć odpowiednio dbać o swoje zdrowie. Rozsądne nawyki sprawią, że ryzyko pojawienia się kamicy nerkowej znacząco spadnie. Na co zwracać uwagę? Jak zapobiegać chorobie? Podpowiadamy.

Pijmy wodę!

Kamicą nerkową nazywamy stan, w którym w naszych drogach moczowych pojawiają się nierozpuszczalne złogi. Na ich powstanie wpływa wiele czynników, z których większość możemy wyeliminować, wprowadzając zdrowsze, bardziej świadome nawyki do codziennego życia.

Jedną z najważniejszych kwestii jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka kamicy powinny spożywać nawet 4 litry wody dziennie – każdego dnia! Minimum, które powinniśmy wypijać to 2,5 litra płynów na dobę. Im więcej ich będzie, tym więcej moczu wyprodukuje nasz organizm. Zwiększona diureza nasila przepływ moczu w układzie moczowym, dzięki czemu kamienie nie mają odpowiednich warunków do powstawania. Postępując w ten sposób, wypłukujemy też ewentualny piasek nerkowy. Pamiętajmy, by nawadniać się regularnie i nie pomijać wieczornej dawki wody. A to dlatego, że nocą diureza spada, co sprzyja powstawaniu kamieni. Oprócz wody możemy również pić ziołowe napary, naturalne soki i inne zdrowe napoje.

Dobra dieta

Dla zdrowia układu moczowego niebagatelne znaczenie ma również dieta. Najczęściej występująca kamica wapniowo-szczawianowa charakteryzuje się m.in. obecnością szczawianów wapnia w moczu. Żeby zmniejszyć ich stężenie, musimy zrezygnować z niektórych produktów i wprowadzić inne – lepiej wpływające na nasz stan zdrowia. Przy tym typie kamicy nie możemy spożywać szpinaku, szczawiu i rabarbaru. Należy też wykluczyć z diety botwinę, suszone figi, czekoladę i kakao oraz mocną herbatę i kawę. Zdrowiu nie będą też sprzyjać ogólnie bardzo polecane kiszonki oraz żywność przetworzona z dużą zawartością soli. Powinniśmy uważać również na nabiał, ziemniaki, pomidory i rośliny strączkowe. Za to możemy się zajadać produktami zbożowymi z pełnego ziarna, wprowadzić do diety więcej warzyw i dużą ilość płynów – w tym soków owocowych. Tak, by zredukować szczawiany wapnia w moczu.

Aktywni na co dzień

Dla zdrowia całego organizmu – w tym układu moczowego – bardzo ważna jest również regularna, skrupulatna aktywność fizyczna. Ruch wpływa na ogólny stan zdrowia, pozwala kontrolować wagę i, co za tym idzie, zmniejsza ryzyko różnych poważnych chorób. Siedzący tryb życia jest czynnikiem, który sprzyja rozwojowi kamieni w nerkach. Żeby kontrolować swoją wagę, musimy pamiętać o treningach, które pozwolą nam zachować dobrą kondycję, zdrowie i, niejako przy okazji, świetny wygląd. Co istotne, zwiększona aktywność fizyczna to sposób na ułatwienie przesuwania się w układzie moczowym i wydalania drobnych kryształków. A to pozwala zapobiegać powstaniu złogów. Ćwiczmy więc – na zdrowie!

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania