Upały zwiększają ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych

opalanie, by ahmet guler /www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Environmental Health Perspectives naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii informują, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu, w wyniku czego zwiększa się także ryzyko powstania kamieni nerkowych na skutek dużej koncentracji wapnia oraz pozostałych składników mineralnych w moczu.

Naukowcy w swojej analizie wykorzystali dane medyczne ponad 60 000 osób cierpiących na kamicę nerkową, które zebrano w latach 2005-2011 na obszarze Atlanty, Chicago, Dallas, Los Angeles i Filadelfii. Badacze analizując te dane odnieśli je do informacji na temat warunków pogodowych.

Wzrost powyżej 10°C w ciągu dnia, czyli nieznaczny wzrost średniej temperatury według badań wiąże się ze zwiększoną częstotliwością powstawania kamieni nerkowych u mieszkańców z wszystkich wymienionych wyżej miast oprócz Los Angeles.

Badacze również odnotowali, że niskie temperatury na zewnątrz także mogą przyczyniać się do tworzenia złogów w drogach moczowych (mieszkańcy Atlanty, Chicago i Filadelfii), ze względu na pozostanie w domu przez ludzi, które wiąże się ze zmianami diecie, zmniejszeniem aktywności fizycznej, a także z dużo wyższą temperaturą.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania