Gen, który hamuje rozprzestrzenianie się śmiertelnego raka płuc...

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Zespół naukowców z Salk Institute La Jolla na łamach czasopisma Molecular Cell donosi o wynikach swoich badań. Badacze być może znaleźli nową obiecującą drogę do walki z jednym najgroźniejszych nowotworów na świecie. Bowiem odkryli gen, który ogrywa rolę w powstawaniu przerzutów nowotworowych oraz rozprzestrzenianiu się powszechnego raka płuc. Gen pomaga komórkom nowotworowym tworzyć guzy wtórne nowotworu złośliwego z komórek pochodzących z guza pierwotnego, a także łatwo przenosić je do nowych miejsc, w których tworzą się nowe guzy (przerzuty regionalne lub oddalone).

Rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród Amerykanów. Według National Cancer Institute blisko 160 tys. ludzi w Stanach Zjednoczonych umrze w roku 2014 z powodu raka płuc, oraz naród przeznaczy na ten cel (leczenie choroby) ponad 12 mld dolarów.

Jak do tej pory, pomimo tej ogromnej kwoty wydatków, wskaźnik przeżywalności na raka płuc napawa lękiem. W ciągu 5 lat od diagnozy, 4 pacjentów z każdych 5 umiera- zwykle przyczyną jest szybkie rozprzestrzenianie się nowotworu na pozostałe części ciała.

Naukowcy ustalili do tej pory, że nowotwór staje się "ruchomy", kiedy komórkom guza pierwotnego udaje się przezwyciężyć zdolność prawidłowych komórek do utrzymania się w swoim pierwotnym miejscu (utrzymania się w miejscu zakotwiczenia, do którego należy). Zdrowe komórki nie podróżują.

Komórki nowotworowe stają się mobilne, ponieważ mają możliwość manipulowania głównymi kompleksami adhezyjnymi- stanowiącymi integralną część białek błon komórkowych, które pośredniczą w odbiorze informacji ze środowiska zewnętrznego, przekształcaniu jej, a następnie przekazywaniu jej w formie sygnału do poszczególnych struktur komórkowych.

Komórki rakowe mają zdolność do "znoszenia" zakotwiczenia komórek, pozostawiając im swobodę podróżowania poprzez krwiobieg do innych narządów w organizmie i tworzenia nowych guzów.

Poprzednie badania wykazały, że różne nowotwory mają zdolność do manipulowania ich zakotwiczeniem. Wykazały również, że w około 1/5 przypadków nowotworu płuc pacjentom brakuje genu przeciwnowotworowego znanego jako LKB1- który jest także zwany STK11.

Jeśli gen LKB1 jest nieobecny, nowotwór jest zazwyczaj agresywny i szybo rozprzestrzenia się na inne narządy. Jednak, przed tym nowym badaniem, nikt nie powiązał obecności genu LKB1 z ogniskowymi adhezjami.

Badanie to jako pierwsze odkryło powiązanie pomiędzy przeciwnowotworowym genem LKB1 oraz adhezją komórek.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania