Geny kobiety która żyła 115 lat bez objawów demencji będzie obiektem genetycznych badań.

Naukowcy z Holandii zsekwencjonowali DNA pochodzące od kobiety która żyła przez 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji - informują naukowcy w z American Society of Human Genetrics w Montrealu.

Nie zostało ujawnione kim była kobieta. Znana jest tylko jako W115 i wiadomo o niej iż byłaby najdłużej żyjąca w swoich czasach osobą której mózg nie został doświadczony przez demencję i jest nadal w tak dobrym stanie jak u osoby o kilkadziesiąt lat młodszego. Naukowcy mają nadzieję iż dzięki poznaniu jej materiału genetycznego przybliży ich do rozwiązania zagadki w jaki sposób jej geny mogły ochronić kobietę przed demencją. Kobieta przed swoja śmiercią przeznaczyła swoje ciało i mózg na cele naukowych badań. Naukowcy z uniwersyteckiego centrum medycznego w Amsterdamie zajęli się badaniem genomu kobiety. W115 przez wiele lat swojego życia cieszyła się dobrym zdrowiem, a do domu opiekuńczego trafiała dopiero w wieku 105 lat. W wieku 113 lat została poddana testom na demencje i z badań okazało się iż jej mózg jest mózgiem takim samym jaki może posiadać osoba 60-75-letnia.

Kobieta zmarła prawdopodobnie z powodu nowotworu żołądka lecz wcześniej w wieku 100 lat została poddana terapii nowotworu piersi. Sekcja zwłok nie wykazała u kobiety żadnych objawów demencji ani też choroby wieńcowej. Jak poinformowała dr Henne Holstage z wydziału genetyki klinicznej, DNA kobiety zawiera nietypowe fragmenty które mogą być źródłem ochrony jej genów przed rozwojem demencji i innymi chorobami wieku starczego.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania