Utrata pamięci bardziej powszechna u osób z grupą krwi AB

komórki krwi, by dream designs/www.freedigitalphotos.net

Wiele badań wskazuje na to, że zmiana stylu życia może zapobiec utracie pamięci. Do tych zmian należą między innymi utrzymanie niskiego poziomu cukru we krwi oraz niskiego poziomu stresu, a także niepalenie. Jednak nowe badanie wskazuje na to, że potencjalnym czynnikiem ryzykiem utraty pamięci jest także grupa naszej krwi, na co nie jesteśmy w stanie nic poradzić.

Wśród innych organizacji badanie zostało wsparte przez National Institutes of Health oraz US Department of Health and Human Services, a zostało opublikowane na łamach czasopisma Neurology.

Grupa naszej krwi zależy od tego, czy istnieją pewne białka- zwane antygenami- na powierzchni naszych krwinek czerwonych i jest przekazywana nam od naszych rodziców.

Istnieją 4 główne typy krwi: grupa A, grupa B, grupa AB oraz grupa 0. Dodatkowo, jeżeli na powierzchni czerwonych komórek krwi pojawia się substancja zwana czynnikiem Rh (antygen D), taką osobę określa się jako Rh+ (Rh plus).

Najbardziej powszechną grupą krwi jest grupa 0+, a najmniej grupa AB-.

Według autorów najnowszego badania, kierowanego przez dr Mary Cushman z University of Vermont College of Medicine w Burlington, grupa krwi AB występuje tylko u około 4% populacji Stanów Zjednoczonych oraz jak dotąd ludzie posiadający tą grupą krwi byli 82% bardziej narażeni (w porównaniu z ludźmi posiadającymi inne grupy krwi) na rozwijanie się u nich problemów z myśleniem i pamięcią, które mogą doprowadzić do demencji.

Badacze zwracają uwagę, że wcześniejsze badania wykazały, że osoby z grupą krwi 0 mają niższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu, co jest czynnikiem, który może zwiększyć ryzyko utraty pamięci i demencji.

Medical News Today niedawno donosiło także o badaniu, które sugerowało, że mężczyźni z grupą krwi 0 mają niższe ryzyko nawrotu raka prostaty.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania