Intensywne pocenie – choroba, czy cecha?

freerangestock.com

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu mającą na celu utrzymanie odpowiedniej, stałej temperatury ciała. W sytuacji kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, lub organizm zmaga się z intensywnym wysiłkiem fizycznym, poprzez utratę wody nie dopuszczamy do jego przegrzania. Takie zjawisko należy do najbardziej naturalnych. Wydzielanie większej ilości potu niż jest potrzebne do regulacji temperatury ciała, zwane jest nadpotliwością.

Czynniki, które mogą wpływać na nadpotliwość to m.in.: spożywanie potraw zawierających: czosnek, pikantne przyprawy, cebule, nadużywanie kawy, lub innych napojów zawierających kofeinę, palenie papierosów, otyłość, nadwaga, czy cykl hormonalny. Problem nadmiernego pocenia się może też mieć podłoże emocjonalne, jako reakcja na stres. Na ogół dotyczy on miejsc takich jak dłonie i twarz.

W przypadku kiedy pocenie się staje się wyjątkowo uporczywe, należy się zwrócić do specjalisty. Może się okazać bowiem, że pocenie się jest objawem choroby. Osoby u których stwierdza się nadmierną stymulację gruczołów łojowych, mogą borykać się z problemem cukrzycy, gruźlicy, nadczynności tarczycy bądź choroby nerek.

Reasumując; wpływ na intensywność pocenia może mieć zarówno styl życia jak i indywidualne uwarunkowanie. Niektórzy pocą się bardziej, inni mniej. Na niewielkie problemy z poceniem wystarczą odpowiednie preparaty antyperspiracyjne, większe wymagają konsultacji ze specjalistą.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania