Jak chronić powiększoną wątrobę?

Powiększona wątroba - materiał partnera

Wątroba jest w organizmie człowieka bardzo ważnym gruczołem. Posiada zdolność do regeneracji, jednak gdy się ją zaniedba, to można doprowadzić do powiększenia wątroby.

Takie schorzenie nazywa się hepatomegalią lub po prostu zapaleniem. Ze względu na bardzo ważną rolę, jaką ten gruczoł pełni w ludzkim ciele, należy o niego dbać, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, zmienić tryb życia i sięgnąć po leki i suplementy diety, które wspomogą jego regenerację.

Najczęstsze przyczyny powiększenia wątroby

Wątroba odpowiada za wiele ważnych procesów. Skutkiem jej zaniedbania jest powiększenie wątroby, które może zaburzyć prawidłowe działanie organizmu. Gruczoł ten jest niezwykle istotny, ponieważ:

  • - Wytwarza żółć emulgującą tłuszcze
  • - Uczestniczy w procesach termoregulacyjnych organizmu
  • - Produkuje i magazynuje białka
  • - Magazynuje żelazo i niektóre witaminy
  • - Rozkłada węglowodany i erytrocyty
  • - Przekształca nadmiar glukozy
  • - Jest miejscem detoksykacji organizmu

Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby prowadzą do zaburzeń w organizmie człowieka. Do zapalenia wątroby mogą doprowadzić wirusy i różne choroby bakteryjne. Powiększona wątroba jest też efektem złej diety, bogatej w tłuste potrawy i alkohol. Wśród przyczyn powiększenia gruczołu wymienia się też stłuszczenie wątroby (wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu lub nadwagą), marskość wątroby oraz nowotwór. Gruczoł może zostać uszkodzony także przez niektóre leki (między innymi przeciwbólowe i antykoncepcyjne, jeśli są przyjmowane przez długi czas). Choroby wątroby mogą też mieć podłoże genetyczne.

Czy powiększona wątroba jest groźna dla zdrowia? Jak ją leczyć?

Ze względu na szereg funkcji, które wątroba pełni w ludzkim organizmie, trzeba o nią dbać, a w razie pojawienia się niepokojących objawów, podjąć leczenie. Powiększona wątroba może oznaczać wiele chorób, a skutki zbagatelizowania objawów mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, lekarz zleci badania (USG, badania laboratoryjne oraz testy na ewentualne zakażenia). Bardzo często okazuje się, że przyczyną powiększenia wątroby są przyjmowane leki, nadwaga lub zła dieta (bogata w alkohol i tłuste potrawy). W takim przypadku trzeba nieco zmienić styl życia, odstawić używki i przejść na zdrowszą dietę, którą oczyści organizm i pomoże w regeneracji gruczołu.

Wśród polecanych przez lekarzy suplementów diety znajduje się Hepaslimin https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hepaslimin-30-tabl,6103.html. Jest to produkt, po który warto sięgnąć nie tylko doraźnie, ale także profilaktycznie, by zapobiec nieprawidłowościom w funkcjonowaniu wątroby. Ten popularny suplement diety zawiera też składniki wspomagające trawienie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy pamiętać, że samo przyjmowanie suplementów nie poprawi stanu zdrowia i nie zapobiegnie schorzeniom takim jak powiększona wątroba. Kuracji powinna towarzyszyć zdrowa dieta, bogata w chude ryby i mięsa, warzywa i lekkostrawne zupy. Aby chronić swoją wątrobę, najlepiej zrezygnować z alkoholu i z nadmiaru niezdrowego tłuszczu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania