Kawa może chronić przed marskością wątroby

kawa kawusia / www.pexels.com

Według nowego przeglądu publikacji dotyczących spożywania kawy, codzienne jej picie jest związane z mniejszym ryzykiem zachorowania na marskość wątroby. Badanie sugeruje również, że dwa dodatkowe kubki kawy dziennie mogą zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu choroby niemal o połowę.

Systematyczny przegląd wraz metaanalizą został opublikowany w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

Badacze - z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii - zebrali i przeanalizowali dane z dziewięciu badań długoterminowych obejmujących prawie pół miliona mężczyzn i kobiet z sześciu krajów.

Okazało się, że zwiększona konsumpcja kawy może znacznie zmniejszać ryzyko marskości wątroby.
Dwa dodatkowe kubki kawy dziennie były związane z 44% niższym ryzykiem zachorowania na marskość wątroby i z prawie o 50% niższym ryzykiem śmierci na tę chorobę.

Marskość wątroby może prowadzić do zgonu, ponieważ wiąże się z nim ryzyko niewydolności wątroby i raka. Warunkiem sprzyjającym rozwinięciu się choroby są długotrwałe szkody wyrządzone przez wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu C, czy toksyny, takie jak alkohol. Choroba rozwija się, gdy zdrowe komórki w wątrobie zastępują włókna tkanki łącznej, która zaburza jej prawidłową budowę.

Marskość wątroby jest ważnym problemem zdrowia publicznego oraz istotną przyczyną chorób i śmierci w USA. Częstość występowania może być wyższa niż oficjalne dane sugerują, ponieważ w wielu przypadkach choroba jest nierozpoznana.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania