Lepiej mieć nadwagę niż być szczupłym?

index.jpg

Czy to możliwe, że nadwaga może być zdrowsza niż posiadanie szczupłej sylwetki? Okazuje się, że w pewnych przypadkach tak. Nawet otyłe osoby, ale te aktywne fizycznie mogą być spokojniejsze o swoje zdrowie niż szczupli, ale stroniący od jakiegokolwiek sportu, czy aktywności fizycznej.

Prawidłowością tą zajeli się specjaliści z Instytutu Coopera w Dallas. Wyjaśniają oni na czym polega tak zwany paradoks otyłości. Zjawisko to zostało zaobserwowane i nazwane przez diabetolog Mercedes Carnethon z Feinburg School of Medicine Northwestern University. Zauważyła ona, że cukrzyca typu 2 nie jest domeną osób otyłych, ale zapadają na nią również osoby szczupłe. Co więcej, diabetycy o prawidłowej masie ciała umierali niemal dwukrotnie częściej niż ci z nadwagą.

Często zdarza się, że osoby z umiarkowaną otyłością(BMI = 31-35) żyją dłużej i co ważne cieszą się znakomitym stanem zdrowia, niż osoby z prawidłową masą ciała (BMI < 25). Okazuje się, że kluczem do tej zagadki jest aktywność fizyczna. Aerobik (regularny) - nawet taki nie zmniejszający wagi ciała może skutecznie odtłuszczać wątrobę, co przekłada się na zmniejszenie zaburzeń metabolicznych.

Autor książki “Big Fat Lies” Glenn Gaesser podkreśla znaczenie ruchu dla naszego zdrowia ”Aktywność fizyczna jest znacznie ważniejszym wskaźnikiem ryzyka zgonu niż masa ciała”. Dlatego to nad nią należy zacząć pracować i poświęcić na nią chociaż pare minut dziennie.

Źródło: tech.money.pl/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania