Jak Coca-Cola wpływa na Twój organizm kiedy ją pijesz?

Cola Drink With Ice by Naypong /www.freedigitalphotos.net

Uważa się, że słodkie napoje są główną przyczyną takich warunków zdrowotnych jak otyłość, cukrzyca typu 2 i próchnica. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak te napoje po spożyciu wpływają na nasz organizm?
Jeden naukowiec stworzyć infografikę, która wyjaśnia, co dzieje się w organizmie w ciągu godziny od wypicia puszki Coca-Coli.

Według Centrum ds. zapobiegania i kontroli chorób (CDC), około połowy populacji USA spożywa słodkie napoje każdego dnia, gdzie konsumpcja tych napojów jest najwyższa wśród nastolatków i młodych dorosłych.

Szacuje się, że w jednej puszce coli znajduje się 10 łyżeczek cukru. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 6 łyżeczek dodatkowego cukru dziennie, co oznacza, że wypijanie już tylko jednej porcji coli dziennie sprawia, że spożywamy cukier na poziomie przekraczającym te wytyczne.

Nie jest dla nas zaskoczeniem, że konsumpcja słodkich napojów jest związana z szeregiem warunków zdrowotnych. Zgodnie z Harvard School of Public Health, ludzie spożywający od 1-2 puszek słodkich napojów dziennie są o 26% bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2, a w ostatnim miesiącu Medical News Today donosiło o badaniach, z których wynikało, że aż 184 tys. zgonów rocznie jest spowodowane konsumpcją słodkich napojów.

Teraz, infografika stworzona przez brytyjskiego farmaceutę Niraj Naik - na podstawie badań przeprowadzonych przez Wade Meredith - pokazuje szkody spowodowane w organizmie przez 330 ml puszkę Coca-Coli w ciągu godziny od spożycia.

Działanie Coca-Coli jest porównywalne do działania "heroiny" w sposobie w jaki stymuluje centra nagrody i przyjemności w mózgu.

Według Naik, intensywnie słodka Coca-Cola (w wyniku dużej zawartości cukru) po dostaniu się do organizmu powinna wywołać u nas wymioty, jednak kwas fosforowy maskuje tę słodycz, co pozwala "utrzymać napój wewnątrz nas".

Naik wyjaśnia, że poziom cukru we krwi w ciągu 20 minut od wypicia Coli gwałtownie wzrasta, powodując "wybuch" insuliny. Następnie wątroba zamienia duże ilości cukru krążące w naszym ciele w tłuszcz.

W ciągu 40 minut od spożycia Coli, organizm wchłania całą kofeiną pochodzącą z napoju, powodując wzrost ciśnienia krwi. W tym momencie, receptory adenozyny w mózgu zostają zablokowane, zapobiegając zmęczeniu.

Pięć minut później, produkcja dopaminy wzrasta - neuroprzekaźnika, który pomaga kontrolować ośrodki przyjemności i nagrody w mózgu. Według infografiki, sposób w jaki Coca-Cola pobudza te ośrodki, są porównywalne do efektów heroiny, co sprawia, że pragniemy sięgnąć po kolejną puszkę napoju.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania