Odżywianie i zdrowie mają duży wpływ na masę urodzeniową dziecka

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

To nowe duże badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, a sfinansowała je Fundacja Billa i Melindy Gates.

W 2010 roku oszacowano, że ponad 32 miliony dzieci w krajach o niskich i średnich dochodach - co stanowi około 27% wszystkich żywych urodzeń - urodziło się niedożywione.

Masa urodzeniowa stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mała masa ma największy związek ze śmiercią w niemowlęctwie i dzieciństwie. Istnieją także inne, poważne krótko- i długoterminowe konsekwencje dla zdrowia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca.

Istnieją duże różnice między średnią wielkością dzieci urodzonych w różnych częściach świata, co doprowadziło naukowców do stwierdzenia, że pochodzenie etniczne może mieć wpływ na rozwój niemowląt w łonie matki i wielkość, kiedy rodzą się.

Według nich dzieci mają "równe szanse na zdrowy rozwój", jeśli opieka i zdrowie matek jest dobra.

Badanie INTERGROWTH miało na celu zbadanie prawie 60 tys. ciąż w Brazylii, Chinach, Indiach, Włochach, Omanie, Wielkiej Brytanii i USA. Badacze zmierzyli rozrost kości u dzieci, które były w łonie matki, a także zmierzyli długość i obwód głowy niemowląt w chwili urodzenia przy pomocy ultradźwięków.

Naukowcy odkryli, że zapewnienie odpowiedniej opieki w czasie ciąży i edukacji oraz odżywiania matek mają większy wpływ na wielkość niemowląt niż rasa, czy pochodzenie etniczne, jak wynikało z poprzednich badań. Jeśli te czynniki mają znaczenie, to dzieci mają równe szanse na zdrowy rozwój w łonie matki.

Profesor Jose Villar z Nuffield Department of Obstetrics & Gynaecology, University of Oxford, mówi:
"Obecnie nie jesteśmy równi w chwili urodzenia. Ale możemy być. Możemy stworzyć podobny początek dla wszystkich dzieci po przez upewnienie się, że matki posiadają odpowiednią edukację i odpowiednio się odżywiają, przez leczenie infekcji oraz zapewnienie odpowiedniej opieki prenatalnej. Nie należy mówić, że nic nie można zrobić. Nie mówcie, że kobiety w niektórych częściach świata, rodzą małe dzieci, ponieważ są predestynowane do tego. To jest po prostu nieprawda."

Ostatecznym celem badań jest budowa nowych standardów międzynarodowych - z uwzględnieniem ochrony zdrowia, żywienia i statusu społeczno-ekonomicznego, które opisują optymalny rozwój dziecka, zarówno w łonie matki, jak i noworodka.

"Fakt, że gdy matki są w dobrym stanie zdrowia, dzieci rosną w łonie matki w bardzo podobny sposób na całym świecie i jest to niezwykle pozytywne przesłanie nadziei dla wszystkich kobiet i ich rodzin", mówi przewodniczący Komitetu Sterującego Globalnego zespołu badawczego, prof. Zulfiqar Bhutta.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania