Jeżeli dbamy o nerki, z sercem nic nie będzie.

heart.jpg

Choroba nerek aż kilkakrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się choroby układu krążenia lub może w znaczny sposób pogorszyć jej przebieg. Z okazji Światowego Dnia Nerki który przypada na 10 marca, nefrolodzy apelują o to aby dbać o te narządy gdyż wtedy również chronimy serce.

Choroby nerek są tak niebezpieczne dla życia jak choroba serca. Szacowane jest iż 4,5 mln Polaków choruje na nerki, w tym 3,8 cierpi na ich niewydolność. Większość chorych dowiaduje się o swoich dolegliwościach niestety za późno. Schorzenia nerek dotyczą głównie osób starszych i są najczęściej następstwem cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Eksperci szacują z tego powodu iż właściwe leczenie tych chorób zmniejszyło by o połowę liczbę pacjentów wymagających dializy. W naszym kraju jak i na całym świecie, większość chorych na nerki umiera zbyt wcześnie, przed przeszczepem czy rozpoczęciem terapii dializowej. Często bezpośrednią przyczyna zgonu jest zawał serca lub też udar mózgu. Choroby nerek przynajmniej 3-krotnie zwiększają ryzyko śmierci z powodu powyższych schorzeń. Zdaniem lekarzy ogromnym problemem jest to iż w Polsce zaburzenia czynności nerek są diagnozowane za późno co pogarsza sytuacje pacjenta. U połowy osób jakie są poddawane leczeniu nerko zastępczemu choroba zostaje wykryta gdy już doszło do nieodwracalnych uszkodzeń i niewydolności nerek. Oznacza to iż nie została choroba wykryta przez kilkanaście lat – gdyż właśnie nawet tyle może rozwijać się schorzenie obejmujące nerki, nie dając przy tym żadnych poważnych i charakterystycznych objawów. A choroby nerek są łatwe do wykrycia – do stwierdzenia pierwszych zmian w ich funkcjonowaniu wystarczy ogólne badanie moczu.

Wykrycie choroby na wczesnym jej etapie pozwala zastosowanie odpowiedniego leczenia które będzie hamowało postęp choroby i może zapowiedz skrajnej niewydolności nerek. Celem Światowego Dnia Nerki jest głównie edukacja o tu, aby dbać o ten nasz niezwykle ważny narząd mimo iż nerek mamy parę.
Źródło: rynek zdrowia.pl

duzo pisaniny a malo

duzo pisaniny a malo konkretow

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania