Specjaliści alarmują iż pacjenci po OZW wymagają kardiologicznej rehabilitacji.

heart.jpg

Leczenie osób które przeszły zawał serca nie kończy się na pobycie chorego w szpitalu. Zmiana stylu życia, regularne zażywanie leków, kardiologiczna rehabilitacja sa konieczne w profilaktyce kolejnych zawałów jak również dla zmniejszenia śmiertelności - alarmowali specjaliści w trakcie konferencji prasowej w Warszawie która inaugurowała akcję edukacyjną " Nie zawal! Wybierz życie".

Celem kampanii edukacyjnej jest zapoznanie z problem terapii zawału serca środowiska medycznego jak równiez pacjentów i mówienie o konieczności podejmowania działań które mogą skutecznie zmniejszyć ilość zgonów w grupie chorych po zawałach po opuszczeniu przez nich już szpitala po pierwszym zawale. W naszym kraju nadal panuje wysoka śmiertelność w ciągu roku wśród osób u których wystąpiło OZW czyli ostry zespół wieńcowy. taka sytuacja wiążę się z tym iż lekarze i pacjenci nie doceniają w rekonwalescencji roli kardiologicznej prewencji wtórej w tym również edukacji dotyczącej zmiany stylu życia pacjenta i profilaktycznego stosowania leków. Z danych jakie znajdują się w ogólnopolskim rejestrze OZW wynika iż śmiertelność grupie chorych po OZW wynosi ponad 15-20% w przeciągu następnego roku od wystąpienia zawału i nawet 33% w przeciągu następnych 4 lat. Ogólnie dane pokazują iż każdego roku z powodu OZW w Polsce umiera około 20 tysięcy osób. Jednakże odpowiednią profilaktyką można zmniejszyć tą liczbą i uniknąć zgonów pacjentów. Zdaniem prof. Piotra Dylewicza z Katedry Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, stosują rehabilitacje kardiologiczną można aż 2-ktornie zmniejszyć odsetek zgonów po zawale serca. Niestety statystyki pokazują że z tego rodzaju terapii korzysta tylko 8% pacjentów po inwazyjnym leczeniu zawału, co w porównaniu do średniej UE wynoszącej 31% wypada bardzo źle.

Sukces terapii OZW w fazie poszpitalnej jest w ogromnym stopniu zależny od samego pacjenta i aby uniknąć rychłej śmierci taka osoba powinna w trybie natychmiastowym zmienić styl życia na zdrowy ograniczający czynniki wzrostu ryzyka ponownego zawału i zgony.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania