Kwasy omega-3 są niezbędne w naszej prawidłowej diecie.

ciaza6.jpg

Kwasy omega-3 są substancjami które pomagają w prawidłowy sposób pracować naszemu układowi sercowo-naczyniowemu i sa konieczne dla prawidłowego rozwoju oczy i mózgu płodu. Niestety Polacy wciąż posiadają niewielką wiedzę na ich temat i nie wiedza o tym w jaki sposób zapewnić ich odpowiedni poziom w diecie.

Kwasy omega-3 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych - przez to należy rozumieć że są to tłuszcze które w swojej strukturze zawierają wiązania podwójne między atomami węgla. Występują one w dużej ilości w roślinach oraz w rybach które żywią się roślinami bogatymi w te związki. Są to tłuszcze o wiele zdrowsze niż tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego i różnią sie od nich budową gdyż w tych drugich nie ma wiązań podwójnych. Do tej grupy WKT należy kwas w skrócie nazywany DHA stanowiący bardzo ważny składnik budulcowy siatkówki oka i osłonek mielinowych komórek nerwowych. Tutaj równiez możemy zaliczyć EPA biorący udział w wielu procesach fizjologicznych jak również ALA. Kwas Alfalinolenowy czyli ALA możemy znaleźć w szpinaku, lnie, brokułach i sałacie i jest on prekursorem dla kwasów DHA i EPD lecz niestey organizm ludzki zmienia ALA w DHA i EPA tylko w niewielkim stopniu. Dlatego też specjaliści zalecają aby te kwasy omega-3 dostarczać do organizmu w postaci innych produktów które zawierają gotowy DHA i EPA. DHA jest niezbędny dla zachowania prawidłowej diety każdego człowieka i należy dbać o to aby nie narazić się na jego niedobory w oraganizmie. Aby zapobiegać niedoborom należy spożywać duże ilości tłustych ryb morskich takich jak śledź, makrela, łosoś czy sardynki. W mniejszości DHA znajduje sie w drobiu czy jajach.

Niestety dieta przysłowiowego Kowalskiego nie zawiera z reguły wystarczającej ilości ryb morskich a tylko połowę zalecanej wartości dlatego też m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ciężarnym kobietom oraz matkom karmiącym piersią aby stosowały dodatkowa suplementacje DHA, gdyż jest to składnik potrzebny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania