Zwykła kawa czy bezkofeinowa? Obie przynoszą korzyści wątrobie

Kawa - freerangestock.com

Poprzednie badania pokazały, że picie kawy może być korzystne dla wątroby. Jednak nowe badanie pokazuje, że picie kawy bezkofeinowej również obniża poziom enzymów wątrobowych, co sugeruje, że korzyści przypisywane kawie, nie są związane z zawartością kofeiny.

Kiedy przychodzi jesień i temperatura na dworze spada, rozpoczęcie dnia od filiżanki parującej kawy sprawia, że ten dzień staje się dla nas bardziej atrakcyjny- i jest to codzienny nawyk, który według ostatnich badań jest związany z niektórymi korzyściami zdrowotnymi.

Picie tego smacznego napoju zostało powiązane ze zredukowanym ryzykiem cukrzycy, chorób układu krążenia, bezalkoholowego stłuszczenia wątroby, marskości oraz raka wątroby.

Naukowcy z ostatnich badań, kierowanych przez dr med. Qian Xiao z National Cancer Institute in Bethesda opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Hepatology.

"Wstępne badania wykazały, że picie kawy może mieć potencjalny wpływ na wątrobę"- mówi dr Xiao- "Jednak, dowody te nie są jasne, czy korzyści mogą zostać rozszerzone do kawy bezkofeinowej".

Składniki znajdujące się kawie (inne niż kofeina) mogą promować zdrowie wątroby
Wyniki dalszych badań pokazały, że uczestnicy pijący 3 lub więcej filiżanek kawy dziennie posiadali niższy poziom wszystkich czterech enzymów wątrobowych, w porównaniu z tymi, którzy nie piją kawy. Dodatkowo zespół odkrył, że uczestnicy pijący tylko kawę bezkofeinową uzyskali takie same wyniki, jak ci co pili zwykłą kawę.

Odkrycia naukowców połączyły jednoznacznie spożywanie bezkofeinowej kawy z obniżeniem poziomów enzymów wątrobowych. Dane sugerują, że składniki kawy, inne niż kofeina, mogą promować zdrowie wątroby. Jednak dr Xiao podkreśla, że konieczne są dalsze badania w celu identyfikacji tych składników.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania