Napoje zawierające kofeinę mogą być dobre dla wątroby

Kawa - freerangestock.com

Naukowcy odkryli, że zwiększone spożycie kofeiny może redukować ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Badania opublikowano w piśmie Hepatalogy.

Zespół z Duke-NUS Graduate Medical School (Duke-NUS) i Duke University School of Medicine zastosował hodowlę komórkową i myszy, jako modele wpływu kofeiny na chorobę wątroby.

Badanie wykazało, że zwiększone spożycie kofeiny (równowartość czterech filiżanek kawy lub herbaty dziennie) może zapobiegać i chronić przed postępem niealkoholowego stłuszczenia wątroby(NAFLD) u ludzi.

To badanie pokazało, że kofeina zmniejsza zawartość tłuszczu w wątrobie i „pobudza β-oksydację komórek wątrobowych i wątroby poprzez szlak lizosomalnej autofagii".

Paul Yen, profesor nadzwyczajny w Duke NUS, mówi:
”To jest pierwsze szczegółowe badanie mechanizmu działania kofeiny na lipidy w wątrobie, i jego wyniki są bardzo interesujące.

Kawa i herbata są powszechnie spożywane, a opinia, że mogą być lecznicze, zwłaszcza, że uchodzą za złe dla zdrowia, jest szczególnie pouczająca.”

Spożycie kofeiny na pewno zyskało reputację po przez promowanie problemów zdrowotnych. Na przykład, Medical News Today poinformowało niedawno, że naukowcy z USA odkryli, że picie czterech lub więcej filiżanek kawy dziennie może prowadzić do ryzyka przedwczesnej śmierci.

Inne badania sugerują, że spożywanie około dwóch filiżanek kawy dziennie może być związane z nietrzymaniem moczu u mężczyzn.

Obecne badanie nie jest pierwszym, które sugeruje, że z piciem kawy są związane zdrowotne korzyści. Naukowcy z Harvard School of Public Health uważają, że niższe ryzyko samobójstwa występuje u mężczyzn pijących od 2 do 4 filiżanek kawy dziennie.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania