Żurawina ma bardzo wiele korzystnych właściwości. Wykorzystuje się ją w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych, w kosmetyce leczy trądzik, rozjaśnia cerę a w żołądku hamuje rozwój bakterii z grupy Helicobacter pylori. Można ja wykorzystać również w stomatologii.
Żurawina zawiera związki roślinne zwane NDM, które tworzą na powierzchni zębów nieprzywieralną, ochronną powłokę.
Lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach porównuje taką warstwę ochronną do teflonu. Warstwa adhezyjna wytworzona przez składniki zawarte w żurawinie, uniemożliwia przywieranie bakterii do powierzchni szkliwa, przez co bakterie nie są w stanie się namnażać jak i penetrować szkliwa i dziąseł ograniczając wytwarzanie płytki nazębnej, a w przyszłości kamienia.
Indyjscy naukowcy odkryli, że sok z żurawiny zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej wywołanych przez paciorkowce odpowiedzialne za choroby przyzębia, stany zapalne jamy ustnej, powstawanie płytki nazębnej. Aby wykorzystać dobroczynne działanie soku z żurawiny powinno się pić 2 szklanki dziennie, najlepiej w trakcie posiłku.
Bioaktywne związki zawarte w żurawinie mogą chronić przed próchnicą.
Badacze z Uniwersytetu w Rochester w USA wyliczyli, że substancje czynne zawarte w żurawinie powodują, że aż 85 proc. bakterii nie przylega do szkliwa.
Źródło: www.biomedical.pl
Napisz opinię