Żurawina jak teflon

smile.jpg

Żurawina ma bardzo wiele korzystnych właściwości. Wykorzystuje się ją w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych, w kosmetyce leczy trądzik, rozjaśnia cerę a w żołądku hamuje rozwój bakterii z grupy Helicobacter pylori. Można ja wykorzystać również w stomatologii.

Żurawina zawiera związki roślinne zwane NDM, które tworzą na powierzchni zębów nieprzywieralną, ochronną powłokę.

Lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach porównuje taką warstwę ochronną do teflonu. Warstwa adhezyjna wytworzona przez składniki zawarte w żurawinie, uniemożliwia przywieranie bakterii do powierzchni szkliwa, przez co bakterie nie są w stanie się namnażać jak i penetrować szkliwa i dziąseł ograniczając wytwarzanie płytki nazębnej, a w przyszłości kamienia.

Indyjscy naukowcy odkryli, że sok z żurawiny zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej wywołanych przez paciorkowce odpowiedzialne za choroby przyzębia, stany zapalne jamy ustnej, powstawanie płytki nazębnej. Aby wykorzystać dobroczynne działanie soku z żurawiny powinno się pić 2 szklanki dziennie, najlepiej w trakcie posiłku.

Bioaktywne związki zawarte w żurawinie mogą chronić przed próchnicą.

Badacze z Uniwersytetu w Rochester w USA wyliczyli, że substancje czynne zawarte w żurawinie powodują, że aż 85 proc. bakterii nie przylega do szkliwa.

Źródło: www.biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania