Osteokalcyna – hormon wytwarzany w kościach, regulujący proces odbudowy kości, jak się okazuje wpływ również na męską płodność. W badaniu zakończonego tym zaskakującym odkryciem udział brała para młodych polskich naukowców Grzegorz i Olga Sumarowie.
Odkrycie może być początkiem opracowania nowych metod leczenia męskiej niepłodności oraz innych schorzeń które są związane z niedoborami testosteronu. Przeprowadzone na myszach badania ukazały iż osteokalcyna, wydzielana przez komórki odpowiadające za naprawę i tkanki kostnej – osteoblasty, zwiększa wydzielanie testosteronu w jądrach, a wiadomo nie od dziś iż testosteron u panów odpowiada za regulację produkcji plemników i płodność samców. W testach na genetyczni zmodyfikowanych myszach, pozbawionych genu odpowiedzialnego za produkcję kostnego hormonu, naukowcy dowiedli iż hormon jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Męskie osobniki które nieposiadany osteokalcyny miały zmniejszony poziom rozrodczego hormonu, mniejsza ilość plemników a co za tym idzie obniżoną płodność. Rzadziej płodziły potomstwa jeżeli już ono było, to było o połowę mniej liczne niż u zdrowych osobników. testy również przyniosły niespodziankę, gdyż okazało się że kości są kontrolerami wyłącznie męskiej płodności i nie mają żadnego wpływu na żeński układ rozrodczy. Samice które nie produkowały osteokalcyny, niemiały zaburzonej płodności. Naukowcy również w komórkach Leydiga – odpowiedzialnych za produkcję testosteronu u mężczyzn i samców, zidentyfikowali receptora którego pośrednictwem hormon kostny działa na produkcję hormonu rozrodczego. Jest to biało oznaczone jako Gprc6a. wydawać się może iż opisane mechanizmy mogą również dotyczyć ludzi. Podobnie jak u myszy ludzkie osteoblasty wydziełają ostekalcynę, a receptor dla niej jest obecny na powierzchni komórek Leydiga. Według autorów, wpływ kotnego hormonu będzie potwierdzony gdy zostaną przeprowadzone testy na ludziach.
Źródło: rynek zdrowia.pl
hehe nie wiedzialem ze takie
hehe nie wiedzialem ze takie hormony istnieja :P z żoną wyczytaliśmy parę fajnych rad na temat niepłodności w magazynie "chcemy być rodzicami". właśnie wdrażamy je w życie i czekamy na efekty
Napisz opinię