Łożysko "niesterylne środowisko"

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Powszechnie uważa się, że łożysko jest całkowicie sterylnym narządem, z którego płód uzyskuje tlen i potrzebne składniki odżywcze. Ale nowe badania z Baylor College of Medicine w Houston mogą unieważnić tę teorię: badacze odkryli, że łożysko jest siedliskiem bakterii, które mogłyby mieć wpływ na ciążę.

Badanie podczas, którego zespół badawczy przeanalizował próbki pobrane z łożysk od 320 kobiet, opublikowano niedawno w czasopiśmie Science Translational Medicine

Próbki poddano procesowi zwanemu metodą "shotgun" (metagenomiczne sekwencjonowanie "shotgun"-ang. shotgun metagenomic sequencing), co umożliwiło zespołowi ściśle ocenić różnorodność bakterii w łożysku, a także zidentyfikować specyficzne mikroby i ich ścieżki genetyczne.

Wyjaśniając powody stojące za przeprowadzeniem tych badań, główny autor dr Kjersti Aagaard mówi:
"Po zakończeniu naszych badań dotyczących mikrobiomu pochwy (populacji mikroorganizmów- bakterii, wirusów i grzybów- które żyją w komórkach ludzkich) podczas ciąży, możemy zauważyć, że najbardziej licznymi drobnoustrojami w kobiecej waginie nie była populacja, która znajdowała się w mikrobiomie jelit dziecka."
Dodaje: "Doszliśmy do wniosku, że musi istnieć inne źródło 'zaszczepienia' jelit dziecka po urodzeniu, dlatego staraliśmy się przebadać łożysko"

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania