Łuszczyca jest niezależnym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę

accu-chek-spirit-pompa-insulinowa.jpg

Jak donoszą naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pensylvania – łuszczyca jest niezależnym, osobnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wnioski takie płyną z przeprowadzonego ostatnio badania.

Badacze szacują, że każdego roku u 115 500 osób niebędących w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę, rozwija się ona właśnie z tego względu, że cierpią oni na łuszczycę. W badaniach naukowców brało udział 108 132 osoby z łuszczycą oraz 430 716 osób zdrowych i z podobnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi. Wyniki badań pokazały jednoznacznie, że występowanie łuszczycy ma duży wpływ na zachorowanie na cukrzycę.

U osób cierpiących na łagodną formę łuszczycy wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę wyniósł 11 procent. Natomiast u osób z cięższą i bardziej zaawansowaną łuszczycą ryzyko to wzrasta do 46 procent. Autor publikacji dotyczącej wyników badań dodaje „Dane pokazują, że pacjenci z łuszczycą są bardziej narażeni na to, że rozwinie się u nich cukrzyca, nawet jeśli nie dotyczą ich podstawowe czynniki ryzyka, takie jak otyłość”.

Wyniki badań pokazały także inną zależność. Pacjenci cierpiący na obie choroby, czyli łuszczycę i cukrzycę, częściej wymagają leczenia farmaceutycznego niż pacjenci cierpiący tylko na cukrzycę.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania